Rusza pełną parą. Centrum Profilaktyki Świt pomoże uzależnionym

To nowe miejsce w Poznaniu. Specjaliści pomogą w nim stanąć na nogi osobom zmagającym się z uzależnieniami, ale nie tylko. Po pilotażowym okresie działania od sierpnia do grudnia 2024 roku, teraz rozpoczyna swoją pełną działalność. Placówka zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie profilaktyki.

Specjaliści z Centrum Profilaktyki Świt wspierają osoby zmagające się z uzależnieniami, ale nie tylko. Placówka oferuje także diagnozę i pomoc w zakresie FASD – zaburzeń rozwojowych wynikających z picia alkoholu przez matkę, kiedy była w ciąży. Dodatkowo młodzież może skorzystać tam z konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych.

– Potrzebowaliśmy w Poznaniu miejsca, które zapewni kompleksowy i pełny system wsparcia dla osób z problemem uzależnień – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. – Centrum Profilaktyki Świt to właśnie takie miejsce. Duży nacisk kładziemy na odpowiednią ofertę dla młodzieży i młodych dorosłych. Pomoc znajdą tu również najmłodsze dzieci i ich opiekunowie – dodał.

Centrum oferuje mieszkańcom Poznania bezpłatną pomoc, poszerzając w ten sposób zakres wsparcia dostępnego w mieście w obszarze uzależnień i zdrowia psychicznego.

– W Poznaniu od lat działa Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. W jego ramach każdego roku przeprowadzamy liczne projekty, w których uczestniczą tysiące osób – mówi Renata Grudzińska, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Nowe centrum będzie przestrzenią, w której pomoc skupi się w jednym miejscu, a tym samym – będzie jeszcze bardziej skuteczna. Dzięki odpowiednio przystosowanym i wyposażonym pomieszczeniom mamy też przestrzeń na szkolenia dla osób, które profesjonalnie zajmują się profilaktyką.

Pomoc w wielu obszarach

Centrum działa w trzech odrębnych obszarach. Pierwszy z nich – Strefa Rozwoju – to pięć gabinetów oferujących wsparcie profilaktyczne i terapeutyczne dla osób zmagających się z uzależnieniami. Pomoc świadczą organizacje pozarządowe: Fundacja Restart, Fundacja Novo i Stowarzyszenie Monar. W strefie tej funkcjonuje również punkt pierwszego kontaktu. Zakres wsparcia obejmuje konsultacje, terapie krótko- i długoterminowe dla osób uzależnionych oraz ich bliskich, warsztaty i treningi, pomoc rodzicom w wychowaniu oraz grupy wsparcia. Dodatkowo Strefa Rozwoju zapewnia bezpłatną opiekę psychologiczną i psychiatryczną dla młodzieży w wieku 13-20 lat, mieszkającej lub uczącej się w Poznaniu.

Drugą przestrzenią w centrum jest Strefa Edukacji – miejsce przeznaczone na konferencje, szkolenia i warsztaty. Mogą z niej korzystać zarówno osoby zagrożone uzależnieniami, jak i specjaliści organizujący wydarzenia podnoszące kompetencje w zakresie profilaktyki i terapii.

Trzecim obszarem jest Strefa Dziecka, skupiona na diagnostyce i wsparciu osób z FASD. Za jej funkcjonowanie odpowiada miejska jednostka – Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Oprócz diagnozy, oferowane są konsultacje specjalistyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb, w tym pomoc psychologa, psychoterapeuty, neurologa, terapeuty, fizjoterapeuty oraz terapia integracji sensorycznej. Rodzice i opiekunowie mogą również skorzystać z porad dotyczących wsparcia dziecka w codziennym funkcjonowaniu.

Kiedy działa Centrum Profilaktyki Świt?

Centrum działa w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8:00–16:00, a we wtorki i czwartki od 12:00 do 20:00. Dyżury specjalistyczne oraz wydarzenia w Strefie Edukacji mogą odbywać się w dni robocze między 8:00 a 20:00, a w razie potrzeby także w weekendy.

Czytaj także: Prezes MPK: Używane tramwaje z Bonn mogą zastąpić Tatry

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl