Rusza nowa trasa spaceru słuchowiskowego ŁAPP POZNAŃ

Jeżyce to druga, obok centrum, dzielnica w której wybrzmią dźwiękowe opowieści, stworzone specjalnie do słuchania podczas spaceru. Krótkie słuchowiska są inspirowane historią i architekturą Jeżyc, choć nie brakuje w nich fikcyjnych postaci i fantazyjnych wydarzeń.

W trakcie niespiesznej wędrówki spacerowicze i spacerowiczki odwiedzą wiele miejsc kojarzących się z Jeżycami, ożywionych za pomocą dźwięku, m. in.: zajezdnię przy ul. Gajowej, Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny, Stare ZOO, Modenę, starą drukarnię, rzeźbę Michała Archanioła, Rynek Jeżycki, skwer Trzech Tramwajarek. Wśród znanych adresów pojawią się także historie nieoczywiste np. w zaułku na ul. Dąbrowskiego czy opowieść porzuconego balkonu.

– Opowiadane przez nas historie, ujęte w mini-słuchowiska, wyrastają z Jeżyc. Wybraliśmy zdarzenia historyczne, obiekty, budynki, elementy tworzące tożsamość tej dzielnicy i poddaliśmy się inspiracji – efektem spotkania faktów z wyobraźnią są opowiastki, stanowiące miks historii i fikcji, odegrane przez aktorów i aktorki, bogato udźwiękowione oraz okraszone specjalnie skomponowaną na potrzeby projektu muzyką – mówi Kuba Kapral, pisarz, dramaturg i jeden z reżyserów w projekcie ŁAPP Poznań_Jeżyce.

Osoby, które wybiorą się na spacer z aplikacją ŁAPP POZNAŃ po Jeżycach, usłyszą 16 opowieści stworzonych w rozmaitych gatunkach i formach. Poprowadzi ich charakterny, nieco chimeryczny przewodnik-narrator, w którego wcielił się poznański aktor z Teatru Nowego, Michał Kocurek. W słuchawkach zabrzmią również głosy innych aktorów i aktorek znanych z Nowego: Edyty Łukaszewskiej, Martyny Zaremby-Maćkowskiej, Julii Rybakowskiej, Michała Grudzińskiego, Andrzeja Niemyta, a także Jakuba Papugi z Teatru Polskiego oraz Agnieszki Pawlak. Wśród głosów odnaleźć można także osoby tworzące Fonoramę, autorów
i autorki projektu.

Scenariusze słuchowisk napisali Maria Marcinkiewicz-Górna, Kuba Kapral, Anna Szamotuła
i mooryc. W dźwiękową całość ubrali to kompozytorzy, muzycy i artyści dźwięku: Rafał Zapała, Hubert Wińczyk, mooryc i Patryk Lichota, tworząc niepowtarzalne klimaty, rytmy, efekty oraz przestrzenie dźwiękowe. Podczas spaceru zabrzmią również piosenki, a nawet hejnały i marsze wojskowe. W jednej z opowieści zaśpiewał Chór Pogłosy.

Uruchomienie aplikacji ŁAPP POZNAŃ_Jeżyce nastąpi 30 czerwca o g. 19 przy Domu Tramwajarza. Na osoby które przyjdą na premierowy spacer przy jednym z punktów spaceru będą czekać niespodzianki.

Start spaceru z aplikacją ŁAPP Poznań_Jeżyce: Dom Tramwajarza, gdzie przez cały czas, będzie dostępny kod QR. Należy go sczytać za pomocą telefonu komórkowego, włączyć GPS i podpiąć słuchawki. Trasa spaceru przebiega po północnej części Jeżyc, a jej pokonanie zajmie około 70 minut.

czytaj także: SYNONIMY. Wyjątkowa wystawa

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl