Rusza modernizacja miejskiej przychodni

Rozpoczyna się przebudowa miejskiej przychodni POSUM. Koszt remontu wyniesie blisko 9 milionów złotych.

POSUM największa miejska przychodnia w Poznaniu

Siedziba POSUM, należącego do miasta publicznego zakładu opieki zdrowotnej, mieści się w dwóch bliźniaczych budynkach wzniesionych w 1978 roku, połączonych przeszklonymi łącznikami. Działają w nich poradnie lekarskie – m.in.: lekarza rodzinnego, kardiologiczna, medycyny pracy, zdrowia psychicznego, okulistyczna, alergologiczna, chirurgii ogólnej i dziecięcej, ginekologiczno-położnicza oraz pracownia radiologiczna. Od strony północnej do jednego z tych budynków przylega niższy obiekt, w którym mieści się pogotowie i pomieszczenia administracyjne.

Co zostanie zrobione?

W trakcie rozpoczynających się robót siedziba placówki zostanie dostosowana do aktualnych przepisów prawa, w tym związanego z zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Powstaną przedsionki przy klatkach schodowych, nastąpi wymiana części drzwi. Dodatkowo pomieszczenia zostaną uzupełnione o instalacje sanitarne, takie jak umywalki i zlewy. Dotychczasowe instalacje elektryczne, teletechniczne oraz sanitarne będą dostosowane do aktualnych potrzeb. Przed wejściami pojawią się instalacje wideo-domofonowe.

Nowe pomieszczenia socjalne otrzymają poradnia  ginekologiczno-położnicza oraz chirurgii ogólnej, powstanie izolatka  i wydzielone będzie dodatkowe pomieszczenie magazynu podręcznego. Wymieniona zostanie część drzwi, a toalety będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich powstanie również m.in. platforma ułatwiająca wejście do budynku od strony zachodniej.

Wykonawca rozpoczął już prace przygotowawcze, by ograniczyć do niezbędnego minimum niedogodności związane z zaplanowanymi robotami i umożliwić w czasie ich trwania funkcjonowanie tej ważnej dla Poznania placówki. Efektem modernizacji będą m.in. zagospodarowanie nowych pomieszczeń, poprawa bezpieczeństwa i dostępność ośrodka dla osób z niepełnosprawnościami. Zakres dotychczasowej działalności placówki poszerzy się dzięki pomieszczeniom dostosowanym do funkcjonowania szpitala jednego dnia. W takich miejscach przeprowadzane są mniej skomplikowane zabiegi chirurgiczne, które nie wymagają dłuższej hospitalizacji – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Remont ma kosztować blisko 9 milionów złotych. Zakończenie robót budowlanych zaplanowano na III kwartał 2023 roku.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl