Rozdadzą nagrody upamiętniające Poznański Czerwiec. Można zgłaszać kandydatów

Poznań ponownie upamiętni pierwszy w PRL strajk generalny. Wyróżnione zostaną osoby, które świadczą o wartościach, szerzonych przez protestujących robotników. Można jeszcze zgłaszać swoich kandydatów.

WYJĄTKOWA NAGRODA

Już 27 czerwca odbędzie się rozdanie nagród w konkursie Stukot’56, organizowanego przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Kapituła konkursu wyłoni osoby, które swoimi działaniami oraz dokonaniami przedstawiają wartości, o które walczyli protestujący robotnicy w czerwcu 1956 roku. Nazwa konkursu nawiązuje do dźwięków drewnianych chodaków, okuloków, w których chodzili protestujący.

Kapituła konkursu wyróżni laureatów w trzech kategoriach. Dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną przyznana zostanie nagroda “O Boga”. “Za wolność” to wyróżnienie dla osoby walczącej i zasłużonej w walce o wolność. Natomiast “Prawo i chleb” to nagroda dla tych, którzy życie poświęcają walce o godność potrzebujących.

– Szukamy kandydatów, którzy mieszczą się w 3 kategoriach. O Boga to kategoria, której formuła jest bardzo pojemna. Mowa o tolerancji oraz różnym pojmowaniu Boga i wartości. Kategoria Za Wolność mówi o wolności, która zawsze jest w cenie i jest dobrem pożądanym. Prawo i Chleb to z kolei przestrzeganie prawa, praworządność i troska o człowieka, któremu dzieje się krzywda. – powiedział Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

KAWAŁ HISTORII

Na stronie konkursu cały czas znaleźć można formularz. Dzięki niemu możliwe jest zgłoszenie kandydatów do wręczenia nagrody. Gala konkursu odbędzie się na Międzynarodowych Tragach Poznańskich w Iglicy. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Targi mają swój duży udział w proteście. To tam z zakrwawioną flagą weszli protestujący robotnicy. Uwiecznili ich wtedy fotoreporterzy, którzy z zagranicy zjechali się na poznańskie targi.

– Mam nadzieję, że w tym roku będziemy mieć kolejnych siłaczy, którzy staną na scenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Chcemy, aby ta nagroda była pretekstem do opowiadania o Poznańskim Czerwcu w całej Polsce. – skomentowała Jadwiga Emilewicz, pomysłodawczyni konkursu.

CZEKAJĄ NIESPODZIANKI

Uczestnicy gali finałowej będą mieli również okazję zobaczyć wyjątkową wystawę fotograficzną. Zostaną na niej zaprezentowane niepublikowane dotąd zdjęcia Międzynarodowych Targów Poznańskich autorstwa Stefana Ulatowskiego. Co więcej, organizowana jest również konferencja, w której udział weźmie kilkudziesięciu naukowców. Uczeni zbadają, jak pamięć o Poznańskim Czerwcu przetrwała poza granicami miasta.

– To wydarzenie sprawia, że Targi Poznańskie na zawsze będą ze Stukotem. Symboliczne zdjęcie na tle Iglicy sprawia, że nie ma lepszego miejsca na wręczenie nagrody. Dzisiaj nowoczesne Targi reprezentują te same idee, o które walczyli ci robotnicy. – powiedział Tomasz Kobierski, prezes MTP.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl