Wielkopolska

Na produkcji nielegalnych papierosów zarobili miliony, aż do drzwi nie zapukała policja

W Wielkopolsce doszło do rozbicia grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalną produkcją papierosów. Skarb Państwa oszacował straty na 26 milionów złotych.

Policja i prokuratura poinformowały o zatrzymaniu 21 osób oraz przejęciu ogromnej ilości materiałów i urządzeń związanych z nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych. Pierwsze działania w tej sprawie miały miejsce 27 marca.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu przeprowadzili akcję, podczas której zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów, wyposażoną w profesjonalną linię produkcyjną.

W trakcie przeszukań przejęto około 7,8 miliona sztuk papierosów oznaczonych logiem znanej marki tytoniowej, 29 ton tytoniu oraz półprodukty niezbędne do produkcji.

Wartość urządzeń służących do produkcji i pakowania papierosów, a także suszenia i rozdrabniania tytoniu, oszacowano na około 5 milionów złotych. Poprzez unikanie podatku akcyzowego zarobić mieli 26 mln zł.

Skala przestępstwa

Przestępczy proceder nie ograniczał się tylko do produkcji, ale także do przemytu i rozprowadzania wyrobów. Zabezpieczono samochody dostawcze oraz ciągniki siodłowe wraz z naczepami. Przewiezienie zabezpieczonego towaru i maszyn do magazynów wymagało użycia 10 ciężarówek. Cała operacja, ze względu na swoją skalę, trwała kilka dni.

Co im grozi?

Zatrzymane osoby zostały przewiezione do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Tam postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalnego wytwarzania i wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych. Podejrzani odpowiedzą za przestępstwa skarbowe, dotyczące unikania opodatkowania wyrobów. Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto na wniosek śledczych zastosował wobec wszystkich areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy, więc możliwe są kolejne zatrzymania.

Czytaj też: Rolnicy podjadą ciągnikami pod biura poselskie. Utrudnienia w centrum miasta

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl