Rowerzyści dla seniorów. Start projektu

Ideą jest to, aby osoby starsze mogły korzystać z ciekawej formy spędzania wolnego czasu. Riksza dla seniorów to projekt realizowany przez Rowerowy Poznań. Jest on współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej. 

Jak piszą na swojej stronie internetowej, organizatorzy akcji  – Nawiązaliśmy współpracę z poznańskim Domem Pomocy Społecznej na Ugorach, który jest zarazem domem dla ponad setki seniorów, starszych poznaniaków. Chcielibyśmy podzielić się z nimi naszą pasją i dać im możliwość doświadczenia na nowo Poznania w sposób, na jaki nie mogliby sobie pozwolić. Chcemy pokazać, jak kwitnie teraz zieleń na Cytadeli, jak ożywają brzegi Warty, jak zmienia się centrum i osiedla, z którymi seniorzy byli przez lata związani.

Dzięki wsparciu Inkubatora WINS udało nam się pozyskać specjalną rikszę z wygodną kanapą z przodu dla seniorów i małym wspomaganiem elektrycznym dla prowadzących z tyłu. Riksza jest przemyślana w najdrobniejszych detalach i jeździ się nią nawet łatwiej niż zwykłym rowerem. Zależało nam na tym, żeby kierować mogły nie tylko osoby bardzo sprawne fizycznie. 

Potrzebni są wolontariusze, którzy będą wozić seniorów. Najlepiej osoby, które cechują się otwartością na osoby starsze oraz potrafią i lubią z nimi pracować. Pojedynczy przejazd może trwać 45 minut do  maksymalnie do dwóch godzin. Każda rykszarz przejdzie najpierw szkolenie uwzględniające obsługę roweru, naukę pierwszej pomocy oraz szkolenie z zakresu kontaktu z seniorami.

Inspiracją dla pomysłu była inicjatywa „Cycling Without Age”. Narodziła się ona w 2012 roku w Danii, obecnie jest realizowana w 37 państwach.

 

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl