Rośnie liczba zgonów na Covid-19 w Poznaniu

Koronawirus jest nadal groźny – tylko w grudniu zmarło 11 zakażonych nim osób z Poznania i powiatu poznańskiego. To więcej niż w ciągu ostatnich tygodni. 

W środę, 21 grudnia Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowszy raport na temat koronawirusa w Polsce. W okresie 15-21 grudnia odnotowano 3 774 (w tym 799 ponownych zakażeń). W województwie wielkopolskim w tym czasie odnotowano 320 zakażeń.

W ciągu ostatniego tygodnia z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 44 osoby.

Od początku pandemii w Polsce, czyli od 4 marca 2020 roku, odnotowano ponad 6,36 mln zakażeń, ponad 118,4 tys. zgonów i ponad 5,3 mln wyzdrowień. 

– Tegoroczna zima jest wyjątkowa: mamy do czynienia nie tylko z koronawirusem, ale także z wyraźnie obecną grypą oraz zakażeniami RSV, które są szczególnie groźne dla małych dzieci. Wszystkie trzy wirusy powodują zakażenia dróg oddechowych, które mogą nieść za sobą poważne powikłania, a nawet prowadzić do zgonu. Dlatego warto korzystać ze szczepień i zachowywać ostrożność – mówi Jarosław Gumienny, kierownik Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Patogen nadal jest obecny i powoduje choroby. Specjaliści zalecają rozwagę i stosowanie środków ostrożności: w komunikacji miejskiej i zatłoczonych, słabo wentylowanych przestrzeniach – np. w sklepach, galeriach handlowych – warto nosić maseczki i pamiętać o częstym dezynfekowaniu rąk.  

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl