Reżyser z Teatru Polskiego z Paszportem Polityki

Jakub Skrzywanek, reżyser spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” pokazywanego w Teatrze Polskim w Poznaniu otrzymał Paszport Polityki. Nagrodę zadedykował osobom, „które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce”.

Jakub Skrzywanek na co dzień jest dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. W poznańskim Teatrze Polskim wyreżyserował spektakl „Śmierć Jana Pawła II”. W najbliższym czasie przedstawienie to można zobaczyć na Dużej Scenie 26, 27, 28 i 29 stycznia.

Jury uzasadniło przyznanie nagrody Skrzywankowi słowami: „Za spektakle ważne, odważne i nieoczywiste. Dyktowane, podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa”.

– Chciałbym zadedykować tę nagrodę setkom osób, które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce. Wierzę, że polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy codziennie muszą się mierzyć z wykluczeniem, homofobią i każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dziś w Polsce posiadają władzę – powiedział ubrany w tęczowy strój Jakub Skrzywanek, odbierając Paszport „Polityki” 2022 w kategorii „Teatr”.

30. gala wręczenia „Paszportów Polityki” odbyła się wieczorem, 17 stycznia w Teatrze Wielkim. To jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, przyznawane przez tygodnik Polityka.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl