Rewolucja w systemie PEKA. Na razie tylko z systemem Android

Od 5 stycznia mieszkańcy Poznania będą mogli skorzystać z nowego systemu PEKA. Największą zmianą jest aplikacja mobilna, która w dużej części zastąpi plastikowe karty.

Zarząd Transportu Miejskiego od dłuższego czasu pracował nad nową wersją systemu zakupu biletów. Poprzedni, oparty na kartach PEKA, był zdaniem pasażerów i urzędników przestarzały. Zgodnie z oczekiwaniami wielu osób, od 5 stycznia poznaniacy będą mogli zakupić część biletów za pomocą dedykowanej aplikacji, która docelowo ma zastąpić karty.

Pasażerowie będą mogli od tego momentu, w zasadzie, nie korzystać już z kartonika klasycznego – zaznacza zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski.

ZTM nie będzie chwilowo wycofywać plastikowych identyfikatorów, a nowy system umożliwi korzystanie zarówno z nowego, jak i starego rozwiązania. Za pomocą aplikacji będzie można przede wszystkim zakupić bilety okresowe i jednorazowe. Na razie nie ma jednak możliwości korzystania z niej jak z „tportmonetki”. W tym celu wciąż należy mieć przy sobie fizyczną kartę.

DALSZE PLANY

Aplikacja w dużej mierze zastąpi biletomaty, czy wizytę w punkcie obsługi klienta. Od jutra mieszkańcy będą mogli samodzielnie, z dowolnego miejsca, zakupić bilet lub zasilić środkami fizyczną kartę PEKA. ZTM pracuje równocześnie nad tym, by w przyszłości aplikacja automatycznie naliczała zniżki studenckie i aglomeracyjne, bez konieczności okazywania dokumentów w urzędzie.

W planach jest również wprowadzenie możliwości płacenia kartą płatniczą za przejazd, na zasadzie „tportmonetki”. Na to jednak mieszkańcy muszą jeszcze poczekać.

Jest to podyktowane uwarunkowaniami technicznymi. Aby to mogło zadziałać, konieczna jest wymiana wszystkich urządzeń, na wszystkich drzwiach, wszystkich pojazdów w sieci ZTM, co wiąże się z niemałym nakładem finansowym. – wyjaśnia Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

APLIKACJA NIE DLA WSZYSTKICH

Chociaż ZTM opracowało swój system zarówno na urządzenia z Androidem, jak i IOS, to jutrzejszy start platformy dotyczy tylko tych pierwszych. Sklep z aplikacjami Apple, nie zdążył jeszcze zatwierdzić programu, co jest konieczne zanim udostępnią go użytkownikom.

Nowy system PEKA to nie tylko aplikacja, zmiana dotyczy też serwisu internetowego, dostępnego w przeglądarkach. Ten również umożliwi zarządzanie swoimi biletami, tak samo jak program na telefony. Start platformy zaplanowany jest jutro na godzinę 12.00.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl