Rewolucja na Stadionie Szyca – wraca do miasta!

Po niemal ćwierć wieku miastu udało się odzyskać teren Stadionu Szyca. Położony w centrum Poznania degradował się. Problem polegał na tym, że teren miał prywatnego właściciela, który żądał przez lata zbyt wysokiej ceny. Trwające ponad 20 lat rozmowy, zakończyły się właśnie podpisaniem aktu notarialnego.

Na terenie Stadionu Szyca będzie mogła teraz powstać hala sportowa, a ważny teren niemal w centrum miasta będzie mógł zostać zrewitalizowany. Miasto odkupiło teren od dewelopera za 10 mln złotych, to o 4 mln mniej niż wycena rzeczoznawcy.

Stadion Szyca

Fot: Stadion Szyca. Google Maps

Jak teren stadionu przejął deweloper? To historia sięgająca 1995 roku. Wówczas Skarb Państwa przekazał ten teren klubowi sportowemu Warta. Klub natomiast odsprzedał swoje prawa, które zaczęły przechodzić z rąk do rąk. Pat trwał ponad dwadzieścia lat. W minionym roku w negocjacje miasta z deweloperem włączył się poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który przekonywał, że pieniądze na hale sportową można by pozyskać z ministerstw. Zdaniem miasta, deweloper podniósł wtedy cenę gruntu. Kluczowo miało się natomiast okazać spotkanie prezydenta Jaśkowiaka z deweloperem na targach w Cannes.

– Przełom w negocjacjach nastąpił w marcu tego roku, gdy do rozmów włączył się prezydent Jaśkowiak.  Spotkanie miało miejsce na targach w Cannes – mówi Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UMP. – Prezydentowi udało się uwrażliwić drugą stronę na najważniejszy w tej sprawie interes społeczny – dodaje.

Po przejęciu kluczowe jest to – co stanie się z terenem stadionu. Wiadomo, że miasto chce, by miał publiczny charakter. Mogłaby stanąć tam hala sportowa, a teren wokół zostanie z pewnością zrewitalizowany.

Zakup tej nieruchomości przez Miasto kończy ciężkie negocjacje oraz długoletnie starania o przywrócenie publicznego charakteru tego terenu. To dla mnie duża satysfakcja, że wreszcie będzie można zacząć przygotowywać się do rewitalizowania tego obszaru, by przywrócić go mieszkańcom. Tego wymagał interes publiczny, szkoda, że zajęło to tak dużo czasu. Teraz liczy się dla mnie przede wszystkim przyszłe zagospodarowanie terenu. Ma służyć poznaniakom zgodnie ze swoim przeznaczeniem – podsumowuje prezydent Jaśkowiak.

W sumie przejęcie terenu Stadionu Szyca będzie miasto kosztować10 mln zł. Z czego 5 mln miasto zapłaci w tym roku i 5 w przyszłym.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl