Retro Motor Show 2023. Legendarne ferrari warte 10 mln zł i po raz pierwszy retro samoloty

Niemal 1000 klasycznych pojazdów, ponad 31 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, a wśród nich unikatowe Ferrari F40, 100 lat Automobilklubu Wielkopolski i wiele innych jubileuszy. To wszystko czeka na uczestników Retro Motor Show 2023, które odbędzie się w dniach od 6 do 8 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wydarzenie, będące prawdziwym wehikułem czasu, przyciągnie miłośników motoryzacji z całego kraju.

Jednym z najbardziej oszałamiających punktów tegorocznego Retro Motor Show jest wystawienie legendarnej Ferrari F40. To niezwykłe auto jest ostatnim samochodem stworzonym za życia samego Enzo Ferrariego. W momencie swojego debiutu było najszybszym samochodem na świecie. Teraz można będzie zobaczyć ten motoryzacyjny klejnot na własne oczy w pawilonie 5. Wartość tego pojazdu szacowana jest na blisko 10 milionów złotych, co tylko podkreśla prestiż tegorocznego Retro Motor Show.

– Nasza impreza to nie tylko pokaz samochodów i motocykli retro, ale także spotkanie z pasjonatami renowacji oraz możliwość zakupu unikalnych pojazdów na naszej giełdzie Pojazdów Zabytkowych. To wydarzenie ma niepowtarzalny klimat i przyciąga miłośników motoryzacji z całego kraju – mówił Bartosz Dembiński, dyrektor projektu.

Jubileusze Automobilklubu Wielkopolski

Automobilklub Wielkopolski obchodzi imponujący jubileusz 100 lat, podczas gdy Komisja Pojazdów Zabytkowych kończy 50 lat swojej działalności. Wszystko to zostanie uczczone podczas wystawy, która opowie historię motoryzacji z regionu. Zwiedzający będą mieli okazję podziwiać pojazdy z lat 20., scenografię z czasów II wojny światowej, a także poznać ewolucję samochodu na przestrzeni lat.

Porsche

To nie tylko rocznica Automobilklubu będzie obchodzona na tegorocznych targach. Porsche, jedna z najbardziej ikonicznych marek motoryzacyjnych, kończy 75 lat istnienia. W ramach obchodów, na Retro Motor Show zostaną zaprezentowane modele Porsche prosto z muzeum Porsche w Stuttgarcie. Szczególną uwagę przyciągnie też Porsche 911 Dakar, znane jako RED58, które stanowi inspirujący przypadek pasji w motoryzacji.

Novol i giełda klasyków

Inną rocznicą jest 45-lecie firmy Novol, specjalizującej się w produkcji materiałów dla lakiernictwa samochodowego. Ich linia Novol for Classic Cars ma już 10 lat. Dodatkowo, na targach pojawi się Giełda Klasyków, która oferuje ciekawe propozycje samochodów klasycznych, youngtimerów i przyszłych klasyków na sprzedaż.

– Retro Motor Show to także okazja do zakupu unikatowych pojazdów. Na giełdzie Klasyków będzie wiele interesujących ofert, w tym Lamborghini Aventador w specjalnej edycji z okazji 50-lecia marki – dodał Bartosz Dembiński.

Po raz pierwszy samoloty

Retro Motor Show to nie tylko samochody i motocykle, ale także inne pojazdy specjalne. Fundacja Strażacy Wielkopolska zaprezentuje m.in. Magirusa z OSP Kępno, który świętuje 100 lat istnienia. Agencja Mienia Wojskowego, po raz pierwszy w historii, zaprezentuje wojskowe samoloty – Fokker DR i Albatros. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć szeroki przekrój środków lokomocji – od samochodów, motocykli, po samoloty.

Akademia Renowacji

Oprócz wystawy, Retro Motor Show oferuje wiele wartościowych aktywności. W ramach Akademii Renowacji uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w prelekcjach i warsztatach na temat ratowania zabytków, technik lakierowania i zabezpieczania klasyków. Będzie też wiele paneli dyskusyjnych, na których eksperci omówią różne aspekty motoryzacji zabytkowej.

Jednak Retro Motor Show to nie tylko motoryzacja, to prawdziwa podróż w czasie. Muzyka, piękne stroje wystawców i zwiedzających, a także koncert Retro Hobby Band stworzą niepowtarzalny klimat tego wydarzenia. Na terenie targów można także przebrać się w stroje z minionych epok i stać się częścią historii.

Praktyczne informacje

Tegoroczna edycja Retro Motor Show odbędzie się w dniach 6-8 października 2023 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 10. Wejście możliwe będzie od dwóch stron – od ul. Głogowskiej 10 i ul. Bukowskiej 12. Targi będą mieścić się w pawilonach 3, 3A, 4 i 5.

Godziny otwarcia:

  • piątek od godziny 11:00 do 19:00,
  • sobota od godziny 10:00 do 18:00,
  • niedziela od godziny 10:00 do 17:00.

Bilety można zakupić do 5 października po niższych cenach: 34 zł (ulgowy), 40 zł (normalny), 29 zł (dla osób przebranych), dzieci do 6 roku życia wstęp darmowy. Na miejscu w dniu wydarzenia bilety będą dostępne w wyższych cenach.

Czytaj też: Ceny akademików w Poznaniu rosną. Tak drogo jeszcze nie było

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl