Represje na Białorusi. Akcja społeczna w Polsce

NSZZ „Solidarność” w Poznaniu przygotował akcję w obronie związkowców na Białorusi. Niezależne związki zawodowe są traktowane przez reżim Łukaszenki, jako zagrożenie dla tamtejszej dyktatury. Przed sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r. presja na związkowców ograniczała się do wyrzucania z pracy, czy 15-dniowych aresztów.

Spis treści:

  • Represje związkowców na Białorusi
  • Łukaszenka karze niezależne związki zawodowe
  • Rośnie liczba więźniów
  • Co należy zrobić?

Represje związkowców na Białorusi

Reakcją społeczeństwa na sfałszowane wybory prezydenckie były liczne demonstracje w całym kraju. Najdłuższe i najskuteczniejsze strajki miały miejsce w przedsiębiorstwach, w których mimo presji i gróźb istniały niezależne związki zawodowe.

Po tych wydarzeniach nasilił się strach Łukaszenki przed protestami, a osoby niezgadzające się z reżimem były częściej więzione. Wśród aresztowanych zaraz po wyborach znalazło się około 10 związkowców.

Pocztówka na Białoruś (fot. Wielkopolska NSZZ Solidarność)

Łukaszenka karze niezależne związki zawodowe

Na początku 2021 r. wyraźnie wzrosła presja na związki zawodowe. Pracownicy związkowi zaczęli wykrywać podsłuchy i kamery video w swoich biurach. W siedzibach związków zawodowych zaczęły się przeszukania i rewizje pod byle pretekstami. Konfiskowano sprzęt i demolowano wyposażenie biur. Przy okazji w kanapie biura związku radiowo – elektronicznego REP, służby Łukaszenki „znalazły” (wcześniej podłożony) nabój i na tej podstawie wszczęły sprawę karną.

We wrześniu zatrzymano kilkadziesiąt osób podejrzanych o zaangażowanie w organizację „Raboczy Ruch”, która pomaga represjonowanym robotnikom i przygotowuje ogólnokrajowy strajk z żądaniem demokratycznych zmian na Białorusi. Ta podziemna organizacja pracownicza została uznana przez białoruską służbę bezpieczeństwa KGB za „formację ekstremistyczną”, a dziesięć z zatrzymanych osób jest obecnie sądzonych za „zdradę państwa” i „tworzenie formacji ekstremistycznej”.

Rośnie liczba więźniów

Wiosną 2022 r. aresztowano kolejnych kilkudziesięciu liderów i działaczy Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych (BKDP), uznawanej na forum międzynarodowym organizacji zrzeszającej wszystkie niezależne związki zawodowe w Białorusi. Latem ubiegłego roku decyzją Sądu Najwyższego BKDP został zlikwidowany.

Liczba więźniów politycznych na Białorusi rośnie i dziś liczy ponad 1400 osób. Wśród nich jest 30 związkowców. Uwięzionych i odbywających długie kary pozbawienia wolności w białoruskich więzieniach i łagrach.

Szczególnie niepokojący jest stan zdrowia starszych związkowców, którzy celowo nie otrzymują na czas leków i właściwego leczenia.

– Członkowie NSZZ „Solidarność” znają te metody z historii, którą Związek przeszedł w latach 80. XX wieku, gdy za przeciwnika miał totalitarny ustrój radziecki. Reżim Łukaszenki stanowi zbrodniczą kontynuację tego antyludzkiego systemu. Dlatego białoruscy związkowcy potrzebują naszej solidarności! – informują związkowcy

Czytaj też: Poznańskie TBS-y. „Nie będziemy mieli na życie”

Co należy zrobić?

Pocztówki można odebrać z sekretariatu Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność” w Poznaniu przy ul. Metalowej 7. W treści można napisać, co się uzna za słuszne. Wielkopolscy związkowcy podpowiadają, że najbardziej krzepiące dla uwięzionych związkowców będą słowa wsparcia, otuchy, modlitwy za nich.

– Może to być okazja do wyrażenia tego, co myślisz o Łukaszence i jego zbrodniczym reżimie. Sam zadecyduj, czy podpiszesz swoją kartkę imieniem i nazwiskiem, czy tnie. Preferujemy kartki podpisane – informują związkowcy z Poznania.

Zdjęcie kartki można wysłać na adres e-mail: bialorus@solidarnosc.org.pl. Wysyłając zdjęcie, akceptuje się jego wykorzystanie w mediach społecznościowych NSZZ „Solidarność”. Fotografie wywrą presję medialną na rząd Białorusi. Kartki należy wysłać na adres Ambasady Białorusi w Polsce (Ambasada Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej, ul. Wiertnicza 58, 02-952 Warszawa, Polska).

Pocztówka na Białoruś (fot. Wielkopolska NSZZ Solidarność)

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl