Remontów było sporo. Teraz czekają już na pierwszy dzwonek

220 placówek oświatowych w Poznaniu przeszło w ostatnim czasie modernizacje i remonty. Teraz, po wakacjach, otworzą swoje mury dla uczniów.

Przerwa wakacyjna jest dla szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych najlepszym czasem na prace remontowe i budowlane. Nie trzeba wówczas szukać zastępczych sal lekcyjnych w miejsce tych, które są remontowane. Wraz z końcem wakacji przyszedł czas podsumowania ostatnich prac modernizacyjnych w poznańskich placówkach. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego głos w tej kwestii zabrali: Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania oraz Marek Sternalski, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania.

Co ważne, mowa tu nie tylko o widocznych gołym okiem remontach np. klas czy sal gimnastycznych, ale też takich działaniach jak np. renowacja przedszkolnego placu zabaw, naprawa dachu, modernizacja kotłowni czy wymiana instalacji elektrycznej.

rel="nofollow"
fot. Ł. Gdak

Inwestycje kosztują

Największe inwestycje w Poznaniu to te, które wciąż trwają i realizowane są przez Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Do jednej z największych inwestycji w ostatnim czasie zaliczyć można budowę szkoły na Strzeszynie. Zakończyła się też przebudowa Szkoły Podstawowej nr 68 na os. Jana III Sobieskiego. Realizowanych jest jednak też wiele projektów modernizacyjnych o wartości kilkuset tysięcy złotych, m.in. w Szkole Podstawowej nr 51 na Chartowie i Szkole Podstawowej nr 66 na os. Przyjaźni. Skończyliśmy też 10 kompleksowych modernizacji boisk szkolnych – mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania zaznaczył też, że wiele jest prac, które są kosztowne, a na pierwszy rzut oka niewidoczne.

– Zwykła modernizacja przedszkolnego placu zabaw to ponad 100 tys. złotych – dodał Foligowski.

W tym roku na remonty w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych (jak np. domy kultury, bursy szkolne, ogrody jordanowskie czy poradnie psychologiczno-pedagogiczne) zostanie przeznaczonych 19 mln złotych. Na inwestycje wykorzystane zostaną niemal 132 mln zł. Do tego doliczyć należy jeszcze kwoty z grantów (804 tys. zł), a także środki z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (prawie 5,5 mln zł). Suma przeznaczona na tegoroczne remonty przewyższa zeszłoroczną o ok. 18,2 mln zł.

Czytaj także: Nowy festyn rodzinny. Odbędzie się w samym sercu Poznania

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl