Rekordowy rok Poznańskiego Roweru Miejskiego

W piątek, 30 listopada, kończy się tegoroczny sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. Rowery będzie można wypożyczać do północy, potem stacje zostaną wyłączone. W przyszłym roku na użytkowników czekają nowości.

Przez dziewięć miesięcy poznaniacy wypożyczyli rowery ponad 1,65 mln razy. To średnio 4 wypożyczenia na minutę przez cały czas trwania sezonu. W systemie zarejestrowało się w tym roku niemal 50 tysięcy nowych użytkowników, a całkowita liczba zarejestrowanych w PRM osób zbliżyła się do 150 tysięcy.

Średni czas jednego wypożyczenia Poznańskiego Roweru Miejskiego w kończącym się sezonie to 16 minut i 14 sekund. Oznacza to, że łącznie poznańscy rowerzyści spędzili w jednym sezonie na rowerach ponad 445 tysięcy godzin, czyli przeszło 50 lat.

– Kończymy siódmy już sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego, który corocznie bije kolejne rekordy. W przyszłym roku, oprócz rozwiązań doskonale już znanych, pojawią się nowości: rowery IV generacji, czyli funkcjonujące w systemie bezstacyjnym. Kilkaset nowych rowerów w Poznaniu powinno przełożyć się na jeszcze większe zainteresowanie tym sposobem poruszania się po mieście – mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

W 2019 roku mieszkańcy i turyści nadal będą mieli do dyspozycji 1200 rowerów III generacji w 109 stacjach, a dodatkowo 435 rowerów IV generacji. Wyznaczonych zostanie 97 stref (w tym strefa obejmująca ścisłe centrum), w których będzie można wypożyczyć i oddać rower najnowszego typu.

Najpopularniejsze stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego 2018:

Półwiejska
Kórnicka
Rondo Rataje
Plac Wiosny Ludów
Małe Garbary

Najpopularniejsze trasy 2018: 

Os. Sobieskiego do UAM Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
UAM Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa do Os. Sobieskiego
Półwiejska do Plac Wiosny Ludów
Rondo Rataje do Os. Oświecenia
Zielona do Kórnicka

 

kontakt

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl