Ranking przygotowali dziennikarze portalu lokalnapolityka.pl. W ankiecie zapytali Polaków o kwestie, które wpływają na jakość życia w ich miejscu zamieszkania. Badania zostały przeprowadzone w 2023 oraz w 2024 roku i na ich odpowiedziach oparto ranking.
Pytania zostały zadane mieszkańcom 18 polskich miast, a na ich odpowiedziach oparto rankingi. Miasta były oceniane pod względem 7 aspektów: prowadzenia firmy, założenia rodziny, życia dla młodych, udogodnień dla seniorów, możliwości rozwoju życia zawodowego, korzystania z komunikacji miejskiej oraz możliwości przemieszczania się rowerem.
– Przemieszczanie się rowerem to jeden z aspektów, który jest ważny dla komfortowego życia dla wielu osób. Jednak nie wszystkie miasta oferują wystarczającą infrastrukturę, aby ich mieszkańcy mogli bezpiecznie poruszać się tym środkiem transportu. Problem ten często dostrzegają sami mieszkańcy miast, a widać to chociażby po liczbie projektów w budżetach partycypacyjnych dotyczących rozbudowy nie tylko ścieżek rowerowych, ale i całej infrastruktury rowerowej. Wiele miast oferuje też mieszkańcom możliwość wynajęcia takiego środka transportu. Jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, na co niektórych samorządów nie stać. Mieszkańcy miast co roku rywalizują ze sobą o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, co również propaguje popularność kolarstwa. W tegorocznej edycji konkursu Poznań oraz Bydgoszcz uzyskały wysokie lokaty. Ich mieszkańcy ocenili te miasta, jako miejsce przyjazne do przemieszczania się rowerem. Pokazuje to, że jeśli zapewni się odpowiednie warunki do korzystania z możliwości poruszanie się po mieście rowerem, to mieszkańcy miast chętnie z nich korzystają – mówi Łukasz Pawłowski Prezes OGB.
76,39% mieszkańców Nowego Sącza doceniło funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Równie dobre opinie na temat infrastruktury transportu publicznego w mieście mieli mieszkańcy Kalisza i Radomia. 75,60% i 75,58% z nich oceniło ją pozytywnie.
Dobre zdanie na temat możliwości korzystania z komunikacji miejskiej miało też 69,54% mieszkańców Poznania. Tak samo, jak 68,02% mieszkańców Gliwic, którzy wystawili komunikacji publicznej pozytywną opinię.
Pozytywnie komunikację miejską oceniło ponad 55% mieszkańców wszystkim miejscowości, niezależnie od ich wielkości. Największe miejscowości i te średnio respondenci ocenili podobnie, biorąc pod uwagę funkcjonowanie publicznych środków transportu. Miasta pow. 500 tys. mieszkańców pozytywnie w tym aspekcie oceniło 67,57% mieszkańców, a te mniejsze 63,41% osób.