We wtorek, 25 kwietnia poznańscy radni zdecydują o przyjęciu uchwały w sprawie zniesienia pomnika przyrody – alei drzew na ulicy Stanisława Przybyszewskiego. Sprawa dotyczy jednego drzewa, które zdaniem urzędników znajduje się w złym stanie zdrowotnym.
Aleja drzew na ul. Stanisława Przybyszewskiego została uznana za pomnik przyrody zarządzeniem z dnia 31 grudnia 1986 roku. Zarządzenie obejmowało pierwotnie 98 platanów klonolistnych, sześć klonów zwyczajnych i dziesięć klonów jaworów. W ostatnim dziesięcioleciu, z powodu pogarszającego się stanu zdrowotnego drzew, Rada Miasta Poznania podejmowała dwukrotnie uchwały w sprawie pomnika przyrody – w 2019 i 2020 roku.
Stwarza zagrożenie
Obecna procedura została wszczęta przez Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania. Wszystko po tym, jak do wydziału trafiła petycja Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) z dnia 5 października 2022 roku.
– ZDM argumentował prośbę o zniesienie formy ochrony przyrody pogarszającym się stanem zdrowotnym drzewa – wyjaśnia Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska UMP.
Jak dodaje, wydział w celu potwierdzenia argumentacji ZDM zlecił wykonanie ekspertyzy dendrologicznej i badań arborystycznych.
– Ekspertyza z wykorzystaniem tomografu dźwiękowego wykazała, że z uwagi na postępujący rozkład pnia na całej długości oraz zwiększone ryzyko rozłamania korony, zaleca się jego usunięcie. Korona w miarę rozrastania się prawdopodobnie zwiększy ryzyko ponownego rozłamania w kierunku chodnika, co jest spowodowane słabym wiązaniem konarów korony z pniem drzew – tłumaczy Żmuda.
Dyrektorka zwraca uwagę również na lokalizację drzewa, które znajduje się przy przejściu dla pieszych. – Stwarza ryzyko wyrządzenia szkód czy utraty zdrowia i życia ludzi. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której złamany konar albo część korony spadłyby na ludzi, czekających przy przejściu dla pieszych, a także poruszających się chodnikiem i jezdnią. Bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców miasta muszą być priorytetem – dodaje.