Radni PiS z Poznania chcą zmian w budżecie miasta. „Rondo Śródka to nie jest nawet rondo”

Poseł i radni Prawa i Sprawiedliwości z Poznania przedstawili swoje propozycje dotyczące zmian w budżecie miasta na rok 2024. Głównym tematem spotkania było nowe podejście do budżetu, z naciskiem na inwestycje osiedlowe, infrastrukturę, oraz kwestie sportowe.

Radni miasta Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali szereg propozycji poprawek do budżetu, skupiając się na wzmocnieniu samorządności osiedlowej. Planują podwyższenie budżetów rad osiedli łącznie o 10 milionów złotych, aby wspierać lokalne inwestycje.

– Wśród poprawek znajdują się kwestie istotne zarówno dla ogółu mieszkańców, jak i dla konkretnych grup społecznych. Chciałbym podkreślić, że nasze działania skoncentrowane są na wzmocnieniu samorządności na poziomie osiedlowym. Dlatego też proponujemy podwyższenie budżetów rad poznańskich osiedli o 10 milionów złotych – oznajmił poseł Bartłomiej Wróblewski.

Wśród propozycji znalazła się inicjatywa dotycząca Centrum Medycyny Senioralnej, uznawanego za projekt strategiczny dla miasta Poznania. Posłowie chcą przywrócenia pierwotnego planu związanego z lokalizacją centrum, blisko budynku POSUM.

Radni postulują też pilną modernizację ulicy Obornickiej, która ma mieć kluczowe znaczenie zarówno lokalne, jak i aglomeracyjne. Jak przekonują zalewane obszary i zaniedbana droga wymagają wprowadzanych zmian.

O stadionie dla Warty Poznania

Radna Lidia Dudziak skoncentrowała się na kwestiach związanych ze sportem. Podkreśliła potrzebę wsparcia dla LO Mistrzostwa Sportowego oraz budowy nowej hali sportowej. Przedstawiła również propozycje dotyczące Akademii Judo.

– Akademia potrzebuje miejsca z powodu planowanej budowy basenu na Łazarzu. Nie możemy tak po prostu ich wyrzucić, gdyż jest to klub sportowy z osiągnięciami, który ponadto kształci niepełnosprawnych, młodych sportowców. Muszą mieć halę dla siebie, a takiej nie ma – mówi Dudziak.

Apelowała też o „zdecydowaną decyzję co do lokalizacji nowego stadionu Warty Poznań, aby klub mógł wrócić do gry na własnym terenie w Poznaniu, a nie w Grodzisku”.

Radni podkreślili, że propozycje zmian w budżecie są rezultatem konsultacji z mieszkańcami, radami osiedli i stowarzyszeniami. Zapraszają do bezpośredniego kontaktu telefonicznego oraz na konsultacje w Urzędzie Miasta Poznania.

– Po rozmowach z mieszkańcami zauważyliśmy, że istnieją istotne zmiany w ich oczekiwaniach. Obecnie większość z nich wyraża potrzebę zwiększenia ilości zieleni. Co ciekawe, rozwinięcie tras rowerowych, zwłaszcza rekreacyjnych, stało się dla mieszkańców priorytetem. Mieszkańcy chcą również, aby miasto skupiło się na bezpieczeństwie, zwłaszcza w kontekście konieczności zmiany organizacji ronda Śródka, które nie jest w zasadzie rondem, a wszyscy myślą, że jest, więc często dochodzi tam do wypadków – powiedział radny Michał Grześ.

Mieszkańcy mogą kontaktować się z radnymi

Radny Krzysztof Rosenkiewicz podkreślił potrzebę konsekwentnej realizacji projektów osiedlowych i złożył poprawki dotyczące ulicy Ściegiennego oraz ulicy Budziszyńskiej. Zwrócił również uwagę na inicjatywy społeczne zorientowane na potrzeby mieszkańców.

– Chciałbym złożyć dwie poprawki, dotyczące realizacji projektów drogowych, które zostały już opracowane, ale podczas których żadna praca nie została wykonana od 40 lat. Mówię o chodniku przy ulicy Ściegiennego. W przyszłym roku rada osiedla musi przeznaczyć dodatkowe pieniądze, aby projekt został zrealizowany, a nie pozostał tylko na papierze. Drugim przykładem jest ulica Budziszyńska. Miasto sprzedało część obszaru deweloperowi, a reszta została pozbawiona infrastruktury. Projekt budowlany jest już dostępny, wystarczy niewielka aktualizacja, aby przywrócić tę ulicę do życia – mówił Rosenkiewicz.

Radni i poseł Wróblewski podkreślili, że proponowane zmiany w budżecie mają skoncentrować się na realnych potrzebach mieszkańców. Wzmocnić samorządność osiedlową, oraz rozwinąć infrastrukturę i obiekty sportowe. Posłowie zachęcają do aktywnego udziału mieszkańców w procesie konsultacji oraz do współpracy przy projektach osiedlowych i społecznych.

– Serdecznie zapraszamy na konsultacje do Urzędu Miasta Poznania w najbliższy poniedziałek (4 grudnia) od godziny 17 do 19 w sali nr 1 (wejście przez drzwi do sali sesyjnej). Chcielibyśmy usłyszeć propozycje i pomysły mieszkańców, które będą spisywane, a następnie brane pod uwagę w naszej pracy nad poprawkami. Oczywiście nie możemy zagwarantować, że będą one uwzględnione na radzie miasta, ponieważ jako klub radnych Prawa i Sprawiedliwości jesteśmy w mniejszości, ale postaramy się, żeby weszły – dodał radny Michał Grześ.

radni PiS z Poznania
Radni PiS z Poznania. Od lewej: Krzysztof Rosenkiewicz, Lidia Dudziak, Bartłomiej Wróblewski i Michał Grześ (fot. wPoznaniu.pl)

Czytaj też: 320 mln złotych na Koleje Wielkopolskie. Będą nowe połączenia

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl