Radni PiS chcieli wesprzeć polskie służby mundurowe. Poparcia pozostałych radnych nie uzyskali

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli, aby poznańska rada miasta wsparła funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w związku z bardzo trudną sytuacją na polskiej granicy. Poparcia pozostałych radnych nie uzyskali. 

Radni PiS chcieli, aby na wtorkowej sesji do porządku obrad wprowadzić punkt dotyczący stanowiska rady miasta na temat „wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w związku z bardzo trudną sytuacją ataku hybrydowego na Polskę ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki”.

– Dobrze, gdyby Rada Miasta Poznania wyraziła swoje wsparcie dla działań polskich funkcjonariuszy w tej trudnej sytuacji. Mam nadzieję, że wszyscy radni Poznania solidaryzują się z funkcjonariuszami, którzy są w trudnej sytuacji i walczą o nasze bezpieczeństwo. Wiem, że tego czasu wiele nie było, ale też sytuacja jest bardzo dynamiczna – mówiła podczas sesji Klaudia Strzelecka z Prawa i Sprawiedliwości.

Tak zdaniem radnych miałoby brzmieć stanowisko Rady Miasta Poznania.

Na takie stanowisko nie zgodzili się jednak radni Koalicji Obywatelskiej.

– To są ludzie, którzy przeżywają swoje tragedie, bo nikt się nie spodziewał, że w 2021 r. będziemy w tak trudnej sytuacji. Dzisiaj nikt nie oczekuje napisanego na szybko czterozdaniowego politycznego stanowiska, które ma ukryć błędy rządu PiS. Ale wszyscy oczekują tego, że ci żołnierze, policjanci, strażnicy będą mogli się czuć bezpiecznie, bo zostaną zrealizowane te wszystkie założenia, które przyświecały całej opozycji demokratycznej, kiedy w 1999 r. wstępowaliśmy do NATO, a w 2004 do UE – mówił podczas sesji radny Marek Sternalski z KO.

Głosami Koalicji Obywatelskiej i Wspólnego Poznania Rada Miasta odrzuciła projekt uchwały, zgłoszony przez radnych PiS,który zdaniem radnych PiS miał wesprzeć polskie służby. Od głosu wstrzymało się pięcioro radnych KO.

10 listopada na placu Wolności w Poznaniu o godzinie 15:00 ma odbyć się manifestacja pod hasłem „Poznań solidarny z polskimi pogranicznikami”. Organizatorem manifestacji jest Stowarzyszenie Projekt Poznań, Instytut Poznański oraz wiele poznańskich organizacji pozarządowych, które współpracują w ramach Cyryl Club – Wielkopolskiego Klubu Dyskusyjnego. Akcję wspiera też poznańskie koło Prawa i Sprawiedliwości.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl