Choć wzrosła populacja prawie wszystkich największych miast, w tym Poznania, spadła ogólna liczba mieszkańców Polski. Największe spadki zanotowano w mniejszych gminach. W Wielkopolsce były to gmina Kamieniec, Olszówka, Dąbie i Mieleszyn.
Główny Urząd Statystyczny opublikował ostateczne wyniki spisu powszechnego 2021. Wynika z nich, że Poznań ma 546,9 tys. mieszkańców. Jest to o 14,8 tys. więcej, niż zakładały szacunki. Nie zmienia to jednak pozycji Poznania w rankingu pod względem liczby ludności. Stolica Wielkopolski wciąż znajduje się na 5. miejscu.
Zmieniło się za to podium. Tuż przed Poznaniem znajduje się teraz Łódź, a nie tak jak wcześniej, Wrocław. Stolica Dolnego Śląska urosła o 31 tys. mieszkańców i ma ich teraz 673 tys. Populacja Łodzi względem szacunków spadła za to o 1,5 tys. W ten sposób stała się ona 4. najbardziej zaludnionym miastem w Polsce.
Dugą pozycję niezmiennie okupuje Kraków, który przekroczył liczbę 800 tys. mieszkańców o zaledwie 653 osoby. Jest to wzrost o 20,7 tys. ludzi. Warszawie udało się za to przekroczyć próg 1,8 miliona mieszkańców, a liczba ta wzrosła o ponad 66 tys. osób. Tuż za Poznaniem, na 6. miejscu wciąż znajduje się Gdańsk, którego populacja zwiększyła się prawie w takim samym stopniu jak stolicy Wielkopolski. Liczy on sobie teraz 486 tys. mieszkańców.
Mimo tego, że populacja w większości dużych miast wzrosła, liczba mieszkańców Polski spadła w porównaniu do roku 2011. Według danych GUS ludność Polski 31 marca 2021 roku wynosiła 38 036 118 osób. Największe spadki zanotowano w mniejszych gminach. W Wielkopolsce były to gmina Kamieniec, Olszówka, Dąbie i Mieleszyn.