Przez Poznań przejdzie historyczny korowód

Parada, spacer historyczny, wydarzenia artystyczne i okolicznościowa karta PEKA. Choć Miasto do tej pory milczało w sprawie jubileuszu nadania Poznaniowi praw miejskich, teraz wiemy co znajdzie się w programie wydarzenia.

JUBILEUSZU NIE BYŁO

23 kwietnia 1253 roku Przemysł I i Bolesław Pobożny wydali dokument, który według wzorców niemieckich nadał Poznaniowi prawa miejskie. W tym roku stolica Wielkopolski obchodzić więc będzie 770. jubileusz. Jak zauważył jednak radny Andrzej Rataj, Miasto nie mówiło głośno o żadnych obchodach tej rocznicy. Co więcej, w 2013 roku takowe w ogóle się nie odbyły, a powodem miała być wtedy trudna sytuacja finansowa.

Również w ostatnich latach pomimo epidemii i trudnej sytuacji gospodarczej wiele miast świętowało albo świętuje swoje rocznice, organizując odpowiednie wydarzenia, w tym parady, koncerty, festyny, wystawy, konferencje, konkursy, publikacje jubileuszowe. – wskazał w interpelacji do prezydenta radny.

TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA

Jak się okazuje, Poznań jednak będzie świętować 770-lecie nadania praw miejskich. Z odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się, że trwają przygotowania do obchodów, a w ich planowanie włączyły się poznańskie instytucje kultury, szkoły oraz organizacje pozarządowe. Szczegółowy program jest wciąż ustalany. Wiadomo już jednak, że program jubileuszu zawierać będzie kilka kluczowych punktów.

KOROWÓD, SPACER I ARTYŚCI

Przede wszystkim Miasto planuje korowód, który przejdzie od Bramy Poznania do placu Kolegiackiego. Na jego trasie zaprezentowane zostaną dzieje stolicy Wielkopolski. Przed Ratuszem z kolei odbyć się mają wydarzenia z udziałem artystów. Co więcej, 23 kwietnia ma odbyć się również spacer historyczny po miejscach związanych z lokacją Poznania. Z okazji jubileuszu wydana zostanie również okolicznościową karta PEKA.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl