Po poniedziałkowej awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym stacja Poznań Główny funkcjonuje zgodnie z rozkładem jazdy – informują PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK). Jak wyjaśnia zarządca infrastruktury, awarię stwierdzono nad ranem 3 czerwca i spowodowała zmiany w kursowaniu pociągów na Poznańskim Węźle Kolejowym.
Pociągi pasażerskie kursowały z opóźnieniami, a niektóre połączenia regionalne odwołano lub kursowały w skróconych relacjach. Podróżni byli na bieżąco informowani o zmianach na stacjach, przystankach oraz w samych pociągach. Komunikaty były również dostępne w aplikacji i na stronie Portal Pasażera.
Skala opóźnień i odwołań
Z powodu awarii, 3 czerwca doszło do opóźnień i odwołań pociągów na stacji Poznań Główny:
- Opóźnienia pierwotne: 239 pociągów na 13 888 minut.
- Opóźnienia wtórne: 442 pociągi na 14 588 minut.
Łącznie 681 pociągów było opóźnionych o 28 476 minut. Średnie opóźnienie wyniosło około 41 minut. Najkrótsze opóźnienie miało 1 minutę (pociąg KW z Poznania Głównego do Wągrowca). Najdłuższe 462 minuty (pociąg KW z Gniezna do Poznania Głównego). Ponadto odwołano 59 pociągów (57 Kolei Wielkopolskich i 2 Polregio). Skrócono relacje 12 pociągów (4 PKP Intercity i 8 Kolei Wielkopolskich) oraz skierowano okrężną trasą 7 pociągów (3 PKP Intercity i 4 Kolei Wielkopolskich).
Przyczyny awarii
Wstępne ustalenia komisji badającej przyczyny awarii wskazują, że urządzenia sterowania ruchem kolejowym uległy uszkodzeniu po uderzeniu pioruna w infrastrukturę podczas intensywnej burzy. W Poznaniu spadło wtedy ponad 46 mm deszczu, co spowodowało lokalne podtopienia.
PKP PLK zaznacza, że systemy sterowania ruchem są zgodnie z przepisami zabezpieczone przed skutkami burz. Na budynkach i szafach zasilających stosowane są uziomy, elementy przepięciowe, separatory i odpowiednie kable. Jednak w przypadku bezpośredniego trafienia pioruna w dany element infrastruktury, nie istnieją zabezpieczenia, które mogłyby zapewnić całkowitą ochronę.
Czytaj też: Szybciej z Warszawy do Poznania. Pociągiem w 2 godziny i 15 minut