Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julię Przyłębską oraz pięciu innych sędziów. Jak twierdz w świetle przepisów nie są już sędziami trybunału.
Krystyna Pawłowicz, Bartłomiej Sochański, Michał Warciński, Justyn Piskorski oraz Jarosław Wyrembak nie ujawnili swoich oświadczeń majątkowych na czas, pomimo tego, że taki obowiązek narzuca na nich Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, która, jak mówi Adam Szłapka, była zmieniana aż siedem razy na przestrzeni kilku lat rządów obecnej koalicji.
W artykule 14 jest napisane wprost “Sędzia trybunału zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym.” – cytuje ustawę poseł Nowoczesnej i dodaje – Kwestia dostępu do informacji publicznej jest wartością konstytucyjną. Tymczasem Julia Przyłębska podjęła działania zmierzające do ukrycia swojego oświadczenia majątkowego oraz oświadczeń pięciu sędziów Trybunału. Jest to działanie bezprawne, co wynika wprost z ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W ustawie zapisane jest, że sędziowie TK są zobowiązani do ujawniania oświadczeń majątkowych. Niewykonanie tego przepisu jest równoznaczne ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego TK – kończy Szłapka
Szef Nowoczesnej zacytował paragraf ósmy powyższego artykułu ustawy. Z zapisu wynika, że sędziowie, którzy nie złożyli oświadczeń dobrowolnie zrzekają się swojego urzędu. Zgodnie z tymi przepisami należałoby uznać, że część członków trybunału odeszła ze stanowisk. Według Adama Szłapki należy uzupełnić skład trybunału, w związku z czym wysłał pisma do dwóch najważniejszych urzędników w Polsce.
Wystosowałem również pisma: do prezydenta Andrzeja Dudy, który jako „strażnik Konstytucji” powinien zareagować oraz do marszałek Elżbiety Witek, która po opróżnieniu stanowisk sędziów powinna podjąć działania legislacyjne, by uzupełnić te wakaty. – podsumowuje Adam Szłapka.