Przemycali narkotyki z USA

Przemycali narkotyki w przesyłkach kurierskich, które do Polski za oceanu trafiały na pokładach samolotów. Jedną z takich przesyłek przejęli funkcjonariusze z Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej. Później w ręce policjantów wpadli przemytnicy i handlarze.

Narkotyki w paczkach za oceanu

Sprawa ma swój początek pod koniec marca 2023. To wtedy funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na lotnisku w Warszawie odkryli, że w jednej z paczek jest 10 kg marihuany. Przesyłkę nadano w Stanach Zjednoczonych, a jej odbiorcą był mieszkaniec Poznania.

Jeszcze tego samego dnia policyjni kontrtertoryści zatrzymali dwóch mężczyzn, odbiorcę przesyłki i jego znajomego Zabezpieczyli także kolejne narkotyki.

– Z zebranych informacji wynikało, że za proceder mogą być odpowiedzialni członkowie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. W celu rozpracowania tej grupy przestępczej Komendant Główny Policji powołał specjalną grupę śledczą, w skład której wchodzą policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Ci funkcjonariusze ściśle współpracując z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu skupili się na ustaleniu osób mogących brać udział w procederze, a także sposobu ich działania – informują policjanci z CBŚ.

Kolejne zatrzymania

Miesiąc później na lotnisku w Warszawie znów odkryto paczkę z 10 kg marihuany. Przesyłka także została nadana w USA, tym razem jej odbiorcą był mieszkaniec Wrocławia. W mają w związku z tym przemytem zatrzymano kolejne dwie osoby.

Pod koniec sierpnia policjanci CBŚP i CBZC przeprowadzili największe uderzenie w gang. W Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i w Warszawie zatrzymali 8 osób.

– Zatrzymane tym razem osoby również zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających. Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych osób – informują policjanci z CBŚ.

W sprawie podejrzanych jest 12 osób. Śledczy zabezpieczyli ponad 20 kg marihuany oraz 50 tys. zł.

Czytaj także: Blisko kilogram marihuany w przesyłce pocztowej

Źródło: CBŚP

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl