Przebudowa Areny ruszy w styczniu 2022?

W połowie stycznia przyszłego roku ma być znany wykonawca przebudowy poznańskiej Areny – deklaruje prezes MTP Tomasz Kobierski. Rozpoczęcie prac jest możliwe, bo ekolodzy wycofali protest po tym jak poznańskie targi zobowiązały się zmodyfikować projekt odprowadzania wód opadowych z dachu hali oraz posadzić wokół Areny nowe drzewa.

Stowarzyszeń Prawo do Przyrody i Koalicja ZaZieleń Poznań po tym jak Grupa MTP pokazała plany przebudowy Areny zaprotestowały. Nie podobały im się proponowane przez inwestora rozwiązanie między innymi dotyczące odprowadzania deszczówki czy też zbyt mała liczba drzew do przesadzenia i zbyt mała rekompensata za te, które zostaną wycięte. Odwołały się więc od decyzji środowiskowej dla przebudowy Areny, do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Taka sytuacja spowodowała, że pracę na przebudową Areny nie mogły ruszyć do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu. Strony usiadły jednak do rozmów i osiągnięto porozumienie, które – jak informuje Grupa MTP – „jest wynikiem wielu spotkań i wizji lokalnych oraz przeprowadzonych analiz”.

Zgodnie z ustaleniami, podczas realizacji inwestycji zostanie zmodyfikowany projekt odprowadzania wód opadowych z dachu hali. Przesadzone zostaną też 22 drzewa, w tym trzy lipy i dwa buki. W związku z tym, że ustalono inną metodę określania liczby nasadzeń kompensacyjnych (zgodnie z przynależnością drzew do grup ekologicznych), Grupa MTP zobowiązuje się posadzić 482 nowe drzewa (decyzja środowiskowa wskazywała na 215 nasadzeń). 291 drzew pojawi na terenie inwestycji, 191 w parku Kasprowicza – informują przedstawiciele Grupy MTP.

Ponieważ taka deklaracja satysfakcjonuje ekologów wycofali oni swój wniosek z Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Wszystkie nasze postulaty, które były powodem naszego sprzeciwu, zostały przez MTP zaakceptowane i uwzględnione w projekcie – powiedział Gazecie Wyborczej Robert Kalak z Prawa do Przyrody.

Inwestor zadeklarował także, że otoczenie hali Arena będzie bardziej przyjazne nie tylko dla ludzi, ale także dla roślin i zwierząt. Na budynku biurowym pojawią się budki dla ptaków i nietoperzy, ich lokalizacja zostanie uzgodniona z ornitologiem.

– Jeśli okaże się, że przeszklone i transparentne powierzchnie będą stanowić niebezpieczeństwo dla ptaków, zostaną zabezpieczone, by chronić je przed ewentualnymi kolizjami – czytamy w komunikacie Grypy MTP.

Przebudowa Areny ma potrwać 2 lata.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl