„Profanacje uderzają w Najświętszy Sakrament” – abp. Gądecki w Boże Ciało

Metropolita poznański abp. Stanisław Gądecki w święto Bożego Ciała odniósł się do zdarzeń z ostatnich marszów równości, czy plakatów z Matką Boską z tęczową aureolą. Arcybiskup te krytyczne w stosunku do kościoła zdarzenia nazwał – świętokradztwem i wzywał do „przebłagania za nie”.

Arcybiskup zabrał głos w sprawie krytycznych w stosunku do Kościoła głosów, które nasiliły się po premierze filmu braci Sekielskich, którzy pokazali jak Kościół ukrywał księży-pedofilów. Po filmie doszło także do kilku zdarzeń, które zostały ostro skrytykowane przez polską prawicę oraz rządzącą partię i Kościół. Do mieszkania kobiety, która rozklejała plakaty z Matką Boską z tęczową aureolą, weszła policja. Fala krytyki spadła również na ekumenicznego pastora, który odprawił msze na warszawskiej paradzie równości.

Dziś ostatnie zdarzenia skrytykował abp. Stanisław Gądecki, w czasie kazania, mówił:

Profanacja zaś, zbezczeszczenie, znieważenie zmierza do pozbawienia poświęconych rzeczy lub konsekrowanych miejsc ich wartości kultowej i traktowania ich bez należytego szacunku. Przykładem tego akty profanacji, które uderzają w sam Najświętszy Sakrament, w Jezusa i Jego Matkę. Wszędzie tam, gdzie to się dzieje, miejscom i przedmiotom sprofanowanym trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny poprzez specjalny obrzęd pokutny. W związku z tym chciałbym poinformować, że księża biskupi – zebrani na 383. Zgromadzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają nas do publicznego przebłagania Boga za popełnione ostatnio grzechy świętokradztwa.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl