Prof. Jakub Rybka nagrodzony przez miasto. Pionier w dziedzinie nowoczesnych technologii

W uznaniu za wybitne zasługi dla nauki oraz jako wzór tradycyjnych cnót poznańskich, prof. UAM dr hab. inż. Jakub Dalibor Rybka, zastępca dyrektora Centrum Zaawansowanych Technologii UAM został uhonorowany Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania. To wyróżnienie, ustanowione z okazji 750-lecia Lokacji Miasta, które podkreśla wkład profesora w rozwój nauki i edukacji.

Srebrna Pieczęć Miasta Poznania to zaszczyt, jaki przyznawany jest jedynie osobom, które wyjątkowo zaznaczyły się w społeczności lokalnej. Prof. Jakub Rybka, związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza od 2013 roku, jest nie tylko cenionym naukowcem, ale również ważnym przedstawicielem poznańskiej społeczności.

Naukowe życie prof. Rybki

Absolwent Universitat fur Bodenkultur Wien w Austrii, profesor Rybka od lat przyczynia się do postępu w dziedzinie nauk biologicznych. Jego prace naukowe koncentrują się na wykorzystaniu nanomateriałów w biotechnologii oraz inżynierii biomedycznej. To czyni go pionierem w dziedzinie nowoczesnych technologii.

Prof. Jakub Ryba (fot. Łukasz Gdak)

Od studenta do wybitnego naukowca

Jako absolwent studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich w Austrii, profesor Rybka wrócił do Polski. Związał swoją przyszłość naukową z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego droga naukowa osiągnęła szczyt habilitacji na Wydziale Biologii UAM.

Srebrną Pieczęć Miasta wręczył prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak (fot. Łukasz Gdak)

Nauka a życie rodzinne

Mimo intensywnych działań naukowych, profesor Rybka odnajduje równowagę między karierą a życiem rodzinnym. Jako głowa rodziny i ojciec bliźniaków, Władysława i Witolda profesor udowadnia, że pasja naukowa i życie rodzinne mogą iść ze sobą w parze.

Przez lata prof. Jakub Rybka nie tylko współkształtował krajobraz naukowy, ale również aktywnie uczestniczył w życiu społeczności akademickiej.

(fot. Łukasz Gdak)

Pasje prof. Rybki

Poza światem nauki, prof. Rybka jest również pasjonatem youngtimerów marki Mercedes-Benz. Dla profesora wartości rodzinne i pasje osobiste są równie ważne, jak osiągnięcia w dziedzinie nauki.

– Nagrodę, którą wręczam jest, nie tylko osobistym wyróżnieniem, ale także uznaniem dla nauki. W czasach wzmożonych teorii spiskowych, jakie pojawiają się na platformach społecznościowych i w Internecie, rola nauki i budowanie autorytetów jest kluczowa. Jestem dumny z poziomu naukowego w Poznaniu – mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

(fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: „Jego twórczość doceniono na całym świecie”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl