Podczas poznańskich konsultacji dotyczących deregulacji prawa gospodarczego, przedsiębiorcy przekazali swoje obawy dotyczące planowanych zmian w zatrudnieniu. Ich zdaniem utrzymanie elastycznych form zatrudnienia, takich jak umowy zlecenie, jest konieczne dla sprawnego funkcjonowania rynku pracy.
Jednym z głównych tematów konsultacji z ministerstwem rozwoju była kwestia likwidacji umów zlecenie i umów o dzieło. Pracodawcy, reprezentowani przez Wielkopolski Związek Pracodawców wyrazili swoje stanowisko w tej sprawie. Jacek Silski, prezydent związku w rozmowie z „Radiem Poznań” podkreślił, że elastyczne formy zatrudnienia są niezbędne do sprawdzenia, czy nowy pracownik sprawdzi się na proponowanym stanowisku.
– Możliwość zatrudnienia nowego pracownika na umowę zlecenie czy umowę o dzieło na kilka miesięcy jest bardzo ważna dla sprawdzenia, czy ta osoba jest właściwa na to stanowisko – wyjaśniał Silski. Firmy argumentują, że w przypadku całkowitego zniesienia tych form zatrudnienia, proces rekrutacyjny stanie się mniej efektywny i bardziej ryzykowny finansowo.
Pracodawcy z Wielkopolski również wskazują na problem nadużywania umów zlecenie przez pracowników, którzy po krótkim czasie od zatrudnienia przechodzą na zwolnienia lekarskie. Praktyka ta, zdaniem przedsiębiorców, wpływa negatywnie na działalność firm i podważa sens zatrudniania na elastycznych umowach.
Sprzeciw wobec czterodniowego tygodnia pracy
Kolejną kontrowersyjną propozycją, którą omawiano podczas konsultacji, było skrócenie tygodnia pracy do czterech dni. Przedsiębiorcy z regionu obawiają się, że może on doprowadzić do spadku efektywności pracy i zwiększenia kosztów operacyjnych.
– Firmy z niepokojem przyjmują doniesienia o skróceniu tygodnia pracy – przyznał Jacek Silski.
Wielkopolska organizacja pracodawców, oprócz sprzeciwu wobec likwidacji umów zleceń i wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, przedstawiła również własne pomysły na poprawę warunków gospodarczych. Jedną z propozycji jest obniżenie stawek VAT na odzież i obuwie dziecięce. Wielkopolski Związek Pracodawców opowiada się też za zwiększeniem limitu dla zryczałtowanego podatku od przychodów z 2 do 3 milionów euro.
Czytaj też: W Poznaniu powstanie Japoński Ogród Wyobraźni. Wiemy, gdzie i kiedy