Chór Dziewczęcy Skowronki z Poznania zdobył najwyższe laury podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Incanto Mediterraneo 2023 na Sycylii. Skowronki powtórzyły swój sukces sprzed sześciu lat, utrzymując swoją niezwykłą pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej.
Na tegorocznym festiwalu, który jest połączeniem konkursu i przeglądu muzycznego Skowronki zdobyły Grand Prix. Zwyciężyły w dwóch kategoriach: „Muzyka Sakralna” oraz „Obowiązkowy utwór kompozytora włoskiego”. W szczególności ten ostatni triumf był niezwykle pamiętny, gdyż chór mistrzowsko wykonał utwór „Ave Regina caelorum” autorstwa Giuseppe Mignemi.
W ramach segmentu muzyki sakralnej, Skowronki zaprezentowały zestaw utworów, które niezwykle poruszyły zarówno jury, jak i publiczność. Ich repertuar zawierał takie wybitne kompozycje, jak „Jerusalem” (M.McGlynn), „Cantate Domino” (C. Monteverdi – arr. J. Gallina), „Ave Maris Stella” (P. Jańczak), „Veni Emmanuel” (M. Trotta) oraz „Cantate Domino” (J. Elberdin).
Udział brało osiemnaście chórów z różnych zakątków świata, m.in. Tajwanu, Włoch, Izraela, Słowenii, Słowacji i Polski. Trzy pochodziły z Polski, a to Poznańskie Skowronki okazały się najlepsze i bezsprzecznie wyprzedziły konkurencję.
Festiwal Incanto Mediterraneo to prestiżowe wydarzenie muzyczne, organizowane, co dwa lata od 2009 roku. W tym czasie przyciągnęło ponad 60 chórów z 2000 uczestnikami z różnych krajów, w tym Finlandii, Bułgarii, Filipin, Litwy, Słowenii, Tajwanu, Rosji, Hiszpanii, Chin, Estonii, Turcji, Białorusi, Polski, Grecji, Słowacji, Brazylii, Węgier i różnych regionów Włoch.
Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane przez chór „Cantica Nova” i jego dyrektora artystycznego, Francesco Saverio Messinę. Festiwal trwał w Cittadella Fortificata – Zamku Milazzo na Sycylii.
Czytaj też: Film kręcony w Poznaniu w drodze po prestiżowe nagrody