20 lat ma rzeźba poznańskich koziołków, która stała się atrakcją turystyczną miasta. Przez 2 dekady monument zmieniał swoją lokalizację.
Poznań jest nierozłącznie związany z symbolem dwóch koziołków. Według legendy dwa białe koziołki, które miały być zjedzone na uczcie wyrwały się kuchcikowi i zaczęły trykać się głowami w okolicy miejskiego ratusza. To wydarzenie rozbawiło wojewodę i wszystkich gości. Dzięki temu te rogate stworzenia zostały na zawsze symbolem Poznania.
Skąd wzięła się rzeźba poznańskich koziołków?
Autorem rzeźby „Koziołków”, która stoi przed urzędem miasta, jest rzeźbiarz Robert Sobociński, a pomysłodawcą pomnika Juliusz Kubel, publicysta, popularyzator gwary poznańskiej, a w przeszłości także radny Miasta Poznania. Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpiło na początku listopada 2002 roku.
Pierwszym miejscem pomnika był skwer przy placu Kolegiackim. W 2019 roku podczas remontu placu Kolegiackiego zostały przeniesione do parku Chopina. W marcu zeszłego roku monument wrócił na plac Kolegiacki ale został postawiony blisko ul. Wodnej. Kilkanaście tygodni temu rzeźba powróciła na swoje pierwotne miejsce.