Poznańskie koziołki mają 20 lat

20 lat ma rzeźba poznańskich koziołków, która stała się atrakcją turystyczną miasta. Przez 2 dekady monument zmieniał swoją lokalizację.

Poznań jest nierozłącznie związany z symbolem dwóch koziołków. Według legendy dwa białe koziołki, które miały być zjedzone na uczcie wyrwały się kuchcikowi i zaczęły trykać się głowami w okolicy miejskiego ratusza. To wydarzenie rozbawiło wojewodę i wszystkich gości. Dzięki temu te rogate stworzenia zostały na zawsze symbolem Poznania.

Skąd wzięła się rzeźba poznańskich koziołków?

Autorem rzeźby „Koziołków”, która stoi przed urzędem miasta, jest rzeźbiarz Robert Sobociński, a pomysłodawcą pomnika Juliusz Kubel, publicysta, popularyzator gwary poznańskiej, a w przeszłości także radny Miasta Poznania. Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpiło na początku listopada 2002 roku.

Pierwszym miejscem pomnika był skwer przy placu Kolegiackim. W 2019 roku podczas remontu placu Kolegiackiego zostały przeniesione do parku Chopina. W marcu zeszłego roku monument wrócił na plac Kolegiacki ale został postawiony blisko ul. Wodnej. Kilkanaście tygodni temu rzeźba powróciła na swoje pierwotne miejsce.

Krystyna Yehorova
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl