Poznańskie kąpieliska coraz bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Specjalne wózki-amfibie, które pomagają plażowiczom ze specjalnymi potrzebami dostać się do wody trafiły na poznańskie kąpieliska. Osoby z niepełnosprawnością mogą z nich korzystać nad Jeziorem Strzeszyńskim oraz na Plaży Smoczej w Krzyżownikach (Jezioro Kierskie).

Sprzęt ma szerokie koła, które dobrze radzą sobie na piaszczystym terenie i są jednocześnie pływakami o dużej wyporności. Z ułatwienia mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością w asyście opiekuna. Wypożyczenie wózka jest bezpłatne, a chęć skorzystania z niego wystarczy zgłosić ratownikowi w godzinach pracy kąpieliska (10.00-18.00).

– Wszyscy poznaniacy i poznanianki, niezależnie od stopnia sprawności, powinni móc bez barier korzystać z obiektów rekreacyjnych. To nasz kolejny krok w stronę zwiększania dostępności miejskiej infrastruktury – ocenia nowe udogodnienie Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Do działania zainspirowała nas radna Maria Lisiecka-Pawełczak, która podpatrzyła podobne rozwiązania w innych miastach. 

– Cieszę się, że Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zareagowały tak szybko – mówi radna. – Do tej pory poznaniacy i poznanianki z niepełnosprawnością ruchową mogli korzystać z infrastruktury, która znajduje się na brzegu. Teraz mogą w bezpieczny i komfortowy sposób wejść do wody. Na mapie Polski takich miejsc jest wciąż za mało, a Poznań dołączył właśnie do miast, z których należy brać przykład. 

fot. wózek-amfibia/ źródło: UMP

Wózki zostały kupione przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które zarządzają miejskimi kąpieliskami.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl