Poznański Tydzień Równości, znany wcześniej jako Tydzień Tolerancji, wkracza z pełnym rozmachem. Potrwa sześć dni i skupi się na kwestiach różnorodności, równości i szacunku. To czas warsztatów, wykładów i spotkań, które ukazują otwartość i różnorodność Poznania.
Miasto Równości
Poznański Tydzień Równości, wcześniej znany jako Tydzień Tolerancji, dociera do swojej piątej edycji z mocnym przesłaniem. Przez kilka dni mieszkańcy Poznania przypomną sobie nawzajem, że stolica Wielkopolski jest miastem otwartym, zróżnicowanym i pełnym wartości.
– W Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni i równi – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Niezależnie od poglądów, wyznania, wieku, płci, stopnia sprawności, koloru skóry, orientacji seksualnej czy pochodzenia, każdy ma prawo, by czuć się tu dobrze i bezpiecznie. Tydzień Równości przypomina nam, że w naszym mieście nie ma miejsca na uprzedzenia, a szacunek należy się każdemu człowiekowi.
Rozpoczęcie tygodnia
Oficjalne początek Poznańskiego Tygodnia Równości odbędzie się w poniedziałek, 18 września w Kinie Muza. Tam o godz. 18 rozpocznie się Filmowa Akademia Zrozumienia. Seans filmowy („Tori i Lokita”) prezentuje historię dwójki dzieci z doświadczeniem uchodźczym, którzy szukają lepszego życia w Belgii. Ten wieczór ma za zadanie otworzyć oczy i serca na wyzwania, z jakimi borykają się uchodźcy. Seans poprzedzi krótki panel wprowadzający.
W trakcie całego tygodnia, aż do soboty, mieszkańcy Poznania mogą uczestniczyć w licznych wykładach, spotkaniach i dyskusjach. Program wydarzenia jest niezwykle zróżnicowany, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
– Chcielibyśmy, by Tydzień Równości trwał w Poznaniu 365 dni w roku – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Najbliższe dni mają przypomnieć i uświadomić nam wszystkim, jak ważne są różnorodność i równość. Myślę, że Poznań już teraz zdaje z nich egzamin i jest miastem otwartym – choć zawsze jest coś, co można zrobić jeszcze lepiej.
Celebracja równości i różnorodności
Organizatorzy skupiają się na różnych obszarach równości i różnorodności, w tym na kwestiach związanych z osobami w spektrum autyzmu, różnymi religiami, zagadnieniami związanymi z LGBT+ i innymi grupami mniejszościami.
Poznański Tydzień Równości stawia na otwartość, dialog oraz edukację. To czas, który ma na celu budowanie mostów i zrozumienie różnorodności, która wzbogaca nasze społeczeństwo. Organizowane wydarzenia, takie jak warsztaty, spotkania i dyskusje, pomagają mieszkańcom Poznania w zrozumieniu, jak ważne są prawa człowieka i równość.
– Równość jest wtedy, gdy szanujemy każdego człowieka, który kocha, wierzy lub żyje inaczej niż my – mówi Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej. – Tą myślą kierowaliśmy się, tworząc koncepcję Poznańskiego Tygodnia Równości 2023 i pracując nad jego realizacją. Zmianie uległa już sama nazwa wydarzenia, ponieważ działania Miasta w tym obszarze zdecydowanie wykraczają poza słowo „tolerancja”, które to słowo nie oddaje w sposób właściwy i pełny kierunku, w którym podążamy. Otwartość, szacunek dla różnorodności, respektowanie praw człowieka oraz włączenie społeczne wszystkich grup to wartości, którymi kierujemy się jako miasto. Liczne wydarzenia, które w tym roku przygotowaliśmy wspólnie z siedemnastoma organizacjami społecznymi dla mieszkanek i mieszkańców, umożliwią szersze spojrzenie na aktualne problemy społeczne.
Prawa człowieka i równość w Centrum Uwagi
W trakcie Poznańskiego Tygodnia Równości nie brakuje wydarzeń skupiających się na prawach człowieka i zagadnieniach związanych z równością. Jednym z nich jest spotkanie literackie, które odbędzie się w czwartek, 21 września, w Baraku Kultury (al. Marcinkowskiego 21) o godzinie 18. Spotkanie to będzie okazją do rozmów na temat najnowszej autobiograficznej książki Renaty Lis („Moja ukochana i ja”), znanej pisarki i tłumaczki. Wydarzenie poprowadzi dr hab. Błażej Warkocki, współredaktor antologii polskiej literatury queer „Dezorientacje”.
Następnego dnia, w tym samym miejscu, odbędą się warsztaty integracyjne skierowane do rodzin LGBT+ i ich przyjaciół. Inicjatywę poprowadzi Fundacja Tęczowe Rodziny. To również okazja, by poznać artystyczny wymiar wydarzenia, ponieważ w Lokum (ul. Fredry 7) wystąpią Luna & Sylvia Baudelaire Live, dwie artystki, które swoją twórczością poruszają istotne kwestie społeczności queerowej oraz kobiet.
Kacper Nowicki, prezes Zarządu Fundacji Varia Posnania, podkreśla, że organizatorzy starali się, aby każdy mieszkaniec mógł uczestniczyć w wydarzeniach. Niezależnie od swojego grafiku pracy. Dlatego też wydarzenia odbywają się w różnych częściach miasta i o różnych godzinach.
Równość płci i kulturowe wzorce
W środę, 20 września, o godzinie 18 w Schronie (ul. Taczaka 10) rozpocznie się panel dyskusyjny pod hasłem „Równość, której wszyscy potrzebujemy”. Dyskusja będzie dotyczyć zmieniających się ról mężczyzn i kobiet oraz kulturowych wzorców płci. Tego samego dnia planowana jest także debata na temat komunikacji bez przemocy z pacjentem transpłciowym. W debacie wezmą udział naukowcy akademiccy, osoba trans oraz lekarze.
W Centrum Praw Kobiet (ul. Marcinkowskiego 21/4) odbędą się warsztaty dotyczące skutecznego poszukiwania pracy. Specjaliści podpowiedzą, jak przygotować skuteczne CV i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. W ramach warsztatów „Skutecznie zaplanuj swoją karierę” psycholog i doradca zawodowy pomogą uczestnikom zaplanować swoje cele i omówią szanse i zagrożenia związane z podjęciem zatrudnienia. Planowane są również wykłady z panelami dyskusyjnymi. Pierwszy z nich, „Rynek pracy i kompetencje przyszłości”, będzie skupiał się na możliwościach zatrudnienia w Wielkopolsce. Kolejny, „Polityka równości”, przybliży najważniejsze akty prawa międzynarodowego regulujące zasadę równości kobiet i mężczyzn. Na wszystkie spotkania w Centrum Praw Kobiet obowiązują zapisy mailowe: cpk_poznan@cpk.org.pl.
Różnorodność i inkluzja
Poznański Tydzień Równości kładzie także nacisk na zrozumienie różnorodności i promocję inkluzji. W Laboratorium neuroRóżnorodności będzie można spotkać się z Jerzym i Weroniką Janiak, osobami w spektrum autyzmu, którzy są również edukatorami oraz autorami książki poświęconej neuroróżnorodności. Rodzice dzieci w spektrum autyzmu będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach „Porozmawiajmy o samoświadomości”. Wszystkie te wydarzenia są dostępne po wcześniejszym zgłoszeniu pod adresem kontakt@fundacja-fiona.org.pl.
Fundacja Fiona proponuje także drzwi otwarte w Centrum Integracji i Aktywizacji FunEXIT, dedykowane osobom autystycznym, ich rodzicom i lokalnej społeczności. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w planszówkach, warsztatach para-artystycznych oraz skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów. To znakomita okazja do zrozumienia i wsparcia osób z neuroróżnorodnością oraz ich bliskich.
Kulminacja na placu Kolegiackim
Warto też zaznaczyć, że kulminacją Poznańskiego Tygodnia Równości 2023 będzie wielki piknik na placu Kolegiackim. Ma zgromadzić mieszkańców w centrum miasta i pokazać, że Poznań jest miejscem, gdzie różnorodność i równość są celebrowane.
Podczas pikniku odbędą się liczne warsztaty, prelekcje, pokazy i gry terenowe. Będzie to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat równości i różnorodności oraz do włączenia się w aktywności społeczne.
– Zależało nam na tym, by oddać przestrzeń sceniczną i artystyczną różnym grupom – mówi Dominika Mądry z Estrady Poznańskiej. – Dlatego już o 14 na placu Kolegiackim zagra wyjątkowa grupa – Siły specjalne. To zespół składający się z zawodowych muzyków oraz muzyków-wolontariuszy, w tym osób w kryzysie bezdomności.
O godz. 16.30 i 20.15 będzie można podziwiać wyjątkowe pokazy vogiungowe. O godz. 18 będzie można obejrzeć „Całe życie w dresach” Teatru Ba-Ku, a o godz. 19.15 „Dla nas nie zabraknie krzeseł” w wykonaniu aktorów Sceny Roboczej.
Czytaj też: Oficjalnie: Hipodrom Wola przejęty. W planach wielomilionowe inwestycje