Poznański tramwaj z panelami fotowoltaicznymi?

W ramach remontu jeden z tramwajów poznańskiego MPK zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Panele zasilą na między innymi system informacji pasażerskiej. 

Panele fotowoltaiczne tylko na jednym tramwaju 

O innowacji w poznańskim tramwaju informuje portal transport-publiczny.pl. W rozmowie z prezesem MPK Poznań, Krzysztofem Dostatnim, okazało się, że instalacja fotowoltaiczna pojawi się na dachu jednego z tramwajów Siemens Combino. Przewoźnik ma ich 14 sztuk, ale tylko przy pierwszym egzemplarzu spółka zdecydowała się na nowe rozwiązanie. 

Zasilą jazdę? 

Propozycja paneli słonecznych wyszła od firmy Saatz, która modernizuje tramwaj Siemens Combino oraz od firmy Enika, dostarczającej napęd dla wagonów. Prezes MPK Poznań podkreśla, że prąd z instalacji fotowoltaicznej nie będzie oczywiście napędzał tramwaju, ale wesprze działanie systemów pokładowych. Takie rozwiązanie pozwoli przede wszystkim na zaoszczędzenie energii, którą można wykorzystać do jazdy wagonu. 

Być może takich tramwajów będzie więcej 

Prezes MPK, Krzysztof Dostatni podkreśla także, że rozwiązanie nie wiąże się z dodatkowym wydatkiem, bo firma odpowiedzialna za montaż także je testuje. Jeśli użycie paneli się sprawdzi, możliwe, że pojawią się w kolejnych tramwajach. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że nie na wszystkich modelach montaż jest możliwy. 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl