Poznański półmaraton na stulecie uniwersytetu

14 kwietnia po raz dwunasty odbędzie się w Poznaniu półmaraton. Trasa tegorocznego biegu jest taka sama jak w zeszłym roku. W związku z obchodami 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego będzie można pobiec w jednej z czterech specjalnych kategorii.

Pierwotnie z okazji rocznicy powstania Uniwersytetu miał zostać zorganizowany specjalny bieg. Jednak z uwagi na problemy i utrudnienia, jakie każdorazowo taka impreza powoduje, zdecydowano się przyjąć zaproszenie Miasta do przyłączenia się do Poznańskiego Półmaratonu.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają w pakiecie startowym, oprócz tradycyjnych gadżetów i koszulki, notatkę wyjaśniająca czym był Uniwersytet Poznański – dzisiaj błędnie kojarzony tylko z UAM – i dlaczego w latach 50. XX wieku został on podzielony na kilka uczelni.

– Biegacze będą się przemieszczać po symbolicznej osi historii naszego środowiska akademickiego. Przy starcie biegu stanie grupa rekonstrukcyjna powstańców wielkopolskich przypominająca stulecie tego zrywu – zaznaczył Jan Celichowski, prorektor ds. Nauki Akademii Wychowania Fizycznego.

Na trasie biegu będzie stało stu studentów trzymających tabliczki z datami stu kolejnych lat historii Uniwersytetu Poznańskiego. Uczestnicy biegu będą mogli w ramach dodatkowych kategorii dla obu płci wystartować jako student-doktorant, pracownik, absolwent lub przyjaciel uniwersytetu. Do tej ostatniej kategorii będzie mógł się zgłosić każdy.

W tych ośmiu kategoriach, licząc kobiety i mężczyzn, przewidywane są nagrody czterech rektorów poznańskich uczelni: 3000 zł dla zwycięzcy i zwyciężczyni, 2000 zł za drugie miejsce i 1000 zł za miejsce trzecie w danej kategorii. Nagrody finansowe mają być wręczone w sposób uroczysty na Gali Sportu, która zaplanowana jest na 8 maja, czyli dzień po głównych uroczystościach stulecia poznańskich uczelni.

Trasa poznańskiego półmaratonu będzie taka sama jak w zeszłym roku.

DÓŁ ART

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl