Poznański Nowy Rynek D najlepszym budynkiem ekologicznym roku

Biurowiec Nowy Rynek D zdobył nagrodę w kategorii „najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany”. Jurorzy konkursu Green Building Awards dostrzegli nietuzinkową architekturę budynku. Ponadto docenili zastosowane w nim rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju oraz zasadami ESG. 

Budynek zasilany w 100% z odnawialnych źródeł energii elektrycznej

Nowy Rynek D to część kompleksu realizowanego przez Skanska. Znajduje się u zbiegu ulic Wierzbięcice i Wujka, w miejscu dawnego dworca PKS. Przestrzeń dostarczy Poznaniowi 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i usługowej. Jury konkursu Green Building Awards doceniło ekologiczną warstwę inwestycji. Między innymi wentylację niskoobrotową, belki chłodzące, freecooling, technologie pozwalające na odzysk wody szarej i deszczowej czy panele fotowoltaiczne. Biurowiec powstał z wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu. Z uznaniem kapituły spotkała się również infrastruktura rowerowa. Dodatkowo fakt, że cały budynek zasilany jest energią pochodzącą w 100% z odnawialnych źródeł energii elektrycznej.  

Miejsce dla pszczół

Przy Nowym Rynku znajduje się jedyny w Poznaniu chodnik z betonu redukującego szkodliwe związki powstające ze spalin samochodowych. Czyni powietrze wokół czystszym. Przy budynku D znajduje się prawie 4 tys. mkw. “zielonej” trasy dla pieszych. Ponadto w ramach budowy budynku E powstanie dodatkowe 4,2 tys. mkw. Dach biurowca gości 30 tys. miejskich pszczół, które gromadzą się w postawionych tam ulach.

Kolejne nagrody

Jury konkursy Green Building Awards to kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie dla Nowego Rynku D. Budynek zaprojektowany przez architektów Medusa Group zyskał uznanie organizatorów konkursu Prezydenta Miasta Poznania Architectus civitatis nostrae, gdzie również doceniono jego oryginalną architekturę, zrównoważone rozwiązania, a także integrację z istniejącą infrastrukturą.  

Jeden z certyfikatów, które uzyskał Nowy Rynek D, LEED na najwyższym poziomie Platinum, jest potwierdzeniem, że zastosowane w biurowcu rozwiązania wpływają na zmniejszenie jego śladu węglowego. Świadczy to o najwyższym standardzie naszej inwestycji, która znalazła uznanie nie tylko najemców, ale również inwestorów – uzupełnia Roland Jarosz, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl