Poznański czerwiec na monetach NBP

Narodowy Bank Polski wydał srebrne monety kolekcjonerskie upamiętniające uczestników protestów z czerwca 1956 roku. Wytworzono ich 7 tysięcy a do kupienia będą od środy.

Nowa moneta na rocznicę

W związku z 70. rocznicą poznańskich wydarzeń, do obiegu trafi moneta o nominale 20 zł. Jest wykonana ze srebra o próbie 999, ma wymiary 28,00 × 40,00 mm i masę 28,28 g. Łącznie wyemitowano 7 tys. sztuk.

Na rewersie przedstawiono wizerunki poznańskich robotników niosących transparent z hasłem „Chcemy chleba”. Nad nimi góruje sylwetka czołgu, który symbolizuje zapowiedź ich ofiary. Po lewej stronie umieszczono symboliczną podobiznę poznańskiej tramwajarki unoszącej biało-czerwoną flagę. Na awersie monety widnieje wizerunek dwóch pozostałych tramwajarek z polską flagą oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Monetę będzie można nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 610 zł.

Moneta z okazji 70. rocznicy poznańskiego czerwca ’56/Źr. NBP

Czerwiec ’56

28 czerwca 1956 r. to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Tego dnia mieszkańcy Poznania otwarcie zaprotestowali przeciwko komunistycznej dyktaturze. Był to pierwszy bunt społeczeństwa w PRL.

Do stolicy Wielkopolski skierowano wojsko, które zaczęło strzelać do ludzi. Co najmniej 58 osób zginęło, około 600 zostało rannych. Ponad 1000 ludzi aresztowano.

Poznański Czerwiec stał się inspiracją politycznego przełomu, który zaczął prowadzić do wolności.

Czytaj także: Doktor z UAM do młodzieżowej organizacji: „S*ał was pies”

Aleksandra Wróblewska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl