Poznańska kultura. Co dzieje się we wtorek i środę?

Pomimo tego, że najwięcej dzieje się w weekend, to w Poznaniu nie brakuje atrakcji również we wtorek i środę. Przedstawiamy propozycje ciekawych wydarzeń, którymi warto się zainteresować.

CO WE WTOREK?

Propozycje kinowe:

Jeśli chodzi o kino, to jutro w Kinie Muza odbędzie się kolejny pokaz z cyklu DFK Kamera, podczas którego będzie można posłuchać prelekcji, obejrzeć film, a po seansie zaangażować się w dyskusję. Cykle zawsze są tematyczne: tym razem Kino Muzę na tapetę wzięło hongkońskiego reżysera, Wong Kar Waia. Przez cały luty wyświetlane są filmy jego autorstwa, a we wtorek zaprezentowany zostanie obraz „Upadłe anioły”. To dramat kryminalny, opowiadający historię pięciu samotnych ludzi, którzy przypadkowo spotykają się na mrocznych i niebezpiecznych ulicach Hongkongu. Wong Kar Wai jest jednym z największych światowych reżyserów, dlatego warto zapoznać się z filmami, jakie ma w swoim dorobku.

Drugą kinową propozycją jest seans filmu „BRAINWASHED: SEKS, KAMERA, WŁADZA” w ramach organizowanego przez Kino Pałacowe cyklu Alternatywka. W ramach Alternatywki prezentowane są filmy odważne i zaskakujące. „BRAINWASHED: SEKS, KAMERA, WŁADZA” to dzieło Niny Menkes, twórczyni kina feministycznego. Jest to film wyjątkowy – bo w formie eseju. To wizualny wykład z historii kina, podczas którego będzie można zobaczyć około dwustu fragmentów filmów powstałych od 1896 r. do 2020 r.

Sztuka:

Od wtorku otwiera się wystawa dzieł sztuki na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wydarzenie trwa od 21 do 24 lutego. Wydarzenie organizowane jest przez Galerię ART VIP podczas Targów Meble Polska 2023. W trakcie trwania wystawy będzie można porozmawiać z artystami, których dzieła sztuki zostaną wystawione.

Godne uwagi jest również wydarzenie „Projekcja obrazów”, czyli pokaz poezji, rysunku i muzyki, który odbędzie się na Uniwersytecie Artystycznym. Wystawa łączy w sobie różne elementy sztuki; początkowo były to rysunki Bohdana Cieślaka i muzyka Roberta Łuczaka, ale teraz do pokazów wkroczyła jeszcze poezja Edyty Kulczak. Jest to zatem, jak mówią sami twórcy, synestezyjna relacja sztuk.

POMYSŁY NA ŚRODĘ

Propozycje kinowe:

Aż do 8 marca w Kinie Pałacowym można oglądać filmy nominowane do Oscara, w ramach cyklu „Oscarowy DKF Zamek”. W najbliższą środę odbędzie się pokaz „Wieloryba”, który otrzymał nominacje w aż trzech kategoriach. Podczas seansu trzeba przyjrzeć się grze aktorskiej Brendana Frasera, zwłaszcza, że jest on jednym z oscarowych faworytów. W kolejnych pokazach Kino Pałacowe zaprezentuje również film „Tár” oraz „Fabelmanowie”.

Jest to jedna z najbardziej intrygujących premier kinowych tego miesiąca, czyli dramat kryminalny „Holy Spider”. Seans odbędzie się w Kinie Muza podczas wydarzenia „HOLY SPIDER| Seans i spotkanie z prowadzącymi podcast Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”. Film porusza tematykę przemocy wobec kobiet oraz fanatyzmu religijnego. „Holy Spider” jest obrazem bardzo aktualnym, w związku z trwającymi w Iranie protestami. Po seansie odbędzie się rozmowa z twórczyniami podcastu „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”.

Czytelnicze spotkania:

W Składzie Kulturalnym prof. Waldemar Kuligowski opowie o swojej najnowszej książce pt. „Z roślin, z dźwięków, z marzeń. Domy świata”. Podczas rozmowy uczestnicy usłyszą odpowiedź na pytania, takie jak: czym dla antropologa jest dom? I dlaczego to właśnie dom jest kluczem do zrozumienia tego, co to znaczy być człowiekiem? Waldemar Kuligowski w tej samej serii napisał również: „Trzecia płeć świata” oraz „Drugi mąż czwartej żony”.

Natomiast Centrum Kultury Zamek zaprasza na spotkanie z Patrykiem Pufelskim – autorem „Pawilon małych ssaków”, w ramach cyklu Zamek Czyta. Książka została nadesłana na konkurs pamiętników LGBTQ+. Co ciekawe, pierwotnie miała być tylko jednym z tekstów w zbiorze „Cała siła, jaką czerpię na życie”. Jednakże, tekst nadesłany przez Patryka Pufelskiego okazał się tak interesujący, że finalnie opublikowano go jako samodzielne dzieło. Dodatkowo, spotkanie będzie transmitowane na facebooku CK Zamek oraz Zamek Czyta.

Paulina Juzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl