Materiał partnera

Poznańska edycja wystawy „Albert Einstein. Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej”

Od 1 grudnia można oglądać satyryczne rysunkowe prace, które zgłoszono do konkursu „Albert Einstein. Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej”.

Międzynarodowy satyryczny konkurs rysunkowy pod hasłem „Albert Einstein. Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej” został ogłoszony 1 sierpnia 2021 roku, jako przedsięwzięcie skierowane do rysowników na całym świecie. Okazją był jubileusz 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Albertowi Einsteinowi.

Nagrodę tę geniusz fizyki otrzymał w roku 1922, za rok 1921. Co prawda, formalnie nie otrzymał jej za Teorię Względności i wzór E=mc2, z czego jest najbardziej znany, lecz za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego, niemniej jednak ogłoszony konkurs odnosił się do całości naukowego dorobku Alberta Einsteina oraz jego społecznej działalności na rzecz pokoju.

Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez poznańską Fundację Festiwalu Satyry Europejskiej „Koziołki” we współpracy z Departamentem Energii Jądrowej i pod honorowym patronatem Ministra Klimatu i Środowiska, a także patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finał konkursu połączony z wernisażem pokonkursowej wystawy miał miejsce w Warszawie w marcu br., potem wystawa powędrowała do innych miast.

Wernisaż tej poznańskiej odsłony odbył się 1 grudnia 2022r. w holu biurowca firmy ATANER, przy ul. Towarowej 37. Firma Ataner objęła to wydarzenie swoim mecenatem. Wystawa ma charakter otwarty, prace można będzie oglądać do 15 grudnia.

Uniwersalizm tematu sprawił, że na ogłoszony konkurs swe rysunki, w łącznej liczbie 692, nadesłało 367 artystów z 52 krajów. Weryfikacja prac następowała w 2 etapach, laureatów wybrało międzynarodowe jury. Ostatecznie  do wystawy pokonkursowej wytypowano ok. 120 rysunków. Prace te są warte obejrzenia zarówno ze względu na ich wysoki poziom artystyczny jak i satyryczne, pełne aluzji i refleksji spojrzenie na postać Einsteina oraz kwestię energii jądrowej. Nagrodzeni i wyróżnieni artyści pochodzą z Polski, Włoch, Brazylii, Peru, Belgii, Iranu, Wielkiej Brytanii, Serbii, Rumunii, Chin i Ukrainy. W dobie realnych wreszcie planów budowy w Polsce elektrowni atomowych wystawa ta stanowi nietypową, ale z pewnością wartą zauważenia formę komunikowania się ze społeczeństwem, otwierając przy tym pole do kolejnych dyskusji na ten temat.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl