Poznańska Arena w nowej odsłonie

Nawet do 9 tysięcy osób będzie mogło wziąć udział w koncertach, spotkaniach biznesowych czy wydarzeniach sportowych w nowej Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Remont obiektu rozpocznie się w 2020 roku. Grupa MTP, która zarządza Arena — przedstawiła koncepcję architektoniczną budynku i jego otoczenia.

Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Remontowi ulegnie tylko pokrycie dachowe. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Całkowitej przebudowie ulegnie wnętrze obiektu.

– Wnętrze Areny będzie spełniać wymagania, jakie stawia się dziś obiektom widowiskowo-sportowym. Najważniejsza jest jego funkcjonalność. Po przebudowie w budynku będą się odbywać koncerty, wydarzenia teatralne, mecze siatkówki, koszykówki, rozgrywki piłki ręcznej i halowej piłki nożnej, zawody sportów walki. Zależało nam więc na maksymalnym zwiększeniu pojemności widowni – mówi Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP.

Poziom podłogi zostanie obniżony o prawie 6 m. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Nowe trybuny będą ułożone równolegle do boiska, bardziej strome i kilkupoziomowe. Pozwoli to zwiększyć ich pojemność, ale też wygospodarować miejsce na tzw. skyboxy, czyli przestrzenie o podwyższonym standardzie przeznaczone na spotkania towarzyskie i biznesowe.

źródło : MTP

Trybuny będą mobilne, co umożliwi ich całkowite złożenie i pozostawienie pustej płyty parkietu. W obiekcie znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem, która będzie czynna nie tylko podczas wydarzeń organizowanych w hali. Wejście do budynku zostanie obniżone. Goście będą czekać na rozpoczęcie wydarzeń w zadaszonej przestrzeni foyer.

Przebudowie ulegnie także plac przed Areną. Plac Olimpijski ma być pełen zieleni, aby stał się miejscem rekreacji i spotkań poznaniaków. W drugim etapie inwestycji pod placem ma zostać wybudowany trzypoziomowy parking dla 700 aut z wjazdem od strony ul. Wyspiańskiego. Po drugiej stronie obiektu będzie się znajdował podziemny parking techniczny z wjazdem od ul. Reymonta. Będzie umożliwiał wjazd samochodami ciężarowymi na poziom parkietu, co umożliwi wwożenie dużych elementów sceny, dekoracji i sprzętu.
Modernizacja obiektu zaplanowana jest na lata 2020 i 2021.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl