Poznańscy artyści budują instalacje edukacyjne ze śmieci na Pol’and’Rocka

25 Pol’and’Rock Festival to niesamowita uczta muzyczna dla fanów rocka.W tym roku, to też ciekawa lekcja edukacji ekologicznej. Allegro wraz z pracownikami i studentami z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przygotowało na tegoroczny festiwal EKOlabirynt, zrobiony z segregowanych odpadów. Wśród eksponatów jest… niedźwiedź polarny!

Łukasz Spychaj wraz z siódemką studentów i pracowników Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu spędził wiele czasu szukając śmieci… Tak poznańscy artyści tworzą dla Allegro między innymi niedźwiedzia polarnego i wielką oceaniczną falę. Prace nad przygotowaniem instalacji trwają na poznańskiej uczelni od kilkunastu dni.

Namnażające się odpady są globalnym problemem pogłębiającym się z dnia na dzień. Ich ilość i reprezentujące ją liczby mierzone w milionach ton są zbyt abstrakcyjne, żeby trafić do odbiorcy dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w przedsięwzięciu mającym na celu podkreślenie problemu recyklingu i gospodarowania odpadami. Wszystkie instalacje artystyczne wykonane zostały z odpadów znalezionych w poznańskich punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Są to miejsca, gdzie bezpłatnie można oddać przesortowane odpady. Uważam, że jest to świetna i potrzebna inicjatywa, lecz podczas nurkowania w kontenerach, do których należy wrzucać tylko i wyłącznie odpady plastikowe, musieliśmy przekopać się przez setki kilogramów odpadów, które nie powinny się tam znaleźć. Wydaje mi się, że powodem tego jest brak edukacji w obszarze sortowania i recyklingu. Pięć stworzonych przez nas instalacji artystycznych ma na celu edukację w tym obszarze, czego będzie można doświadczyć w Strefie Allegro na festiwalu Pol’and’Rock – tłumaczy koordynator artystyczny Łukasz Spychaj.

hotel dla psów w Poznaniu

Ta eko-niespodzianka będzie początkiem zwiedzania Strefy Allegro dla polandrockowiczów. EKOlabirynt pełen będzie ciekawych instalacji artystycznych i wartościowych informacji na temat stanu naszego środowiska. Wejście do środka zmieni podejście do ekologii niejednego sceptyka.

Dlaczego chcemy przybliżyć festiwalowiczom idę Less Waste? Po to, by nasi goście wprowadzili ją w życie nie tylko na festiwalu, ale także po powrocie do domu. To nie jest takie trudne! Metodą małych kroków #BabySteps możemy wspólnie zadbać o planetę. Allegro pragnie być częścią zmiany, od lat promujemy ekologiczny styl życia. Wierzymy, że kształtowanie ekologicznych postaw u dziesiątek tysięcy odpowiedzialnych i ciekawych ludzi na festiwalu to dobry kierunek – mówi Krzysztof Śpiewek, CSR manager w Allegro.

W trakcie trwania 25 Pol’and’Rock Festival w Strefie Allegro będzie można wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników i sprzedawców Allegro. Podczas zajęć chętni nauczą się, jak zrobić woskowijkę, kosmetyki czy torbę na zakupy z materiałów z odzysku. Wszystko w ramach uczenia zasad #BeSmart i #LessWaste.

 

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl