Poznaniak mistrzem Europy w bilardzie

Polacy, wśród nich poznaniak Matusz Śniegocki, zostali drużynowymi mistrzami Europy w bilardzie. Nasi zawodnicy z mistrzostw Europy w Finlandii wracają w sumie z 10 medalami.

W rywalizacji panowie w składzie Sebastian Batkowski, Wojciech Szewczyk, Konrad Juszczyszyn, Daniel Macioł oraz poznaniak Mateusz Śniegocki w finałowym starciu wygrali z Norwegią 3:0. Ze złotem do Polski wracają również Polki. Oliwia Zalewska w zespole z Moniką Ząbek w finale pokonały Ukrainę 2:0.

Śniegocki podczas Mistrzostw Europy w Finlandii/ fot. Bilard Sport

W Finlandii Polacy osiągnęli również świetne wyniki indywidualne. Mistrzem Europy w odmianę 9-bil został Wojciech Szewczyk, który w finale pokonał Francisco Diaz-Pizarro 9:5. Szewczyk był bliski kolejnego złota w odmianie 8-bil, jednak w półfinale wygrał reprezentant Niemiec 8:2, Dennis Laszkowski. Polak zakończył konkurencję z brązowym medalem. W finale poznaniak Mateuszowi Śniegocki toczył z niemieckim bilardzistą wyrównaną walkę, ale ostatecznie przegrał 5:8 zdobywając srebrny medal. W grupie kobiet tytuł wicemistrzyni Europy wywalczyła Oliwia Zalewska, natomiast brązowy krążek 8-bil w rywalizacji osób na wózkach inwalidzkich zdobył Emil Malanowski.

Polska wywalczyła medale także w odmianę 10-bil. Wśród Biało-Czerwonych najlepszy wynik zdobył Wojciech Szewczyk, który rywalizację w „dziesiątkę” skończył z brązowym medalem przegrywając 7:8. Brązowy medal wygrał również Emil Malanowski, występujący w grupie osób na wózkach inwalidzkich. Tę odmianę na ćwierćfinale zakończył zawodnik Nosanu Kielce, Sebastian Batkowski. Reprezentanci Polski wystartowali również w odmianie 14/1, na ostatnim miejscu podium stanął Daniel Macioł.

Podopieczni trenera Marcina Krzemińskiego zakończyli mistrzostwa w Finlandii na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej. Łącznie zdobyli ich 10, natomiast pierwsi w zestawieniu to Niemcy z 14 medalami. Tytuł najlepszego zawodnika dostał Wojciech Szewczyk, który zdobył na zawodach cztery medale: 2 złote i 2 brązowe. To najlepszy historyczny wynik reprezentacji Polski w blisko 30-letniej historii startów w zawodach.