Poznań z kolejnym uniwersytetem

Poznańska uczelnia – Wyższa Szkoła Bankowa – 3 kwietnia 2023 r. stała się uniwersytetem i ma nową nazwę – Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu. Jako uczelnia wyższa działa od 29 lat.

Zmiana nazwy i kategorii, ze szkoły wyższej na uniwersytet, nastąpiła w wyniku spełnienia warunków formalnych wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz dzięki zgodzie Ministra Edukacji i Nauki na użycie w nazwie wyrazu „uniwersytet”. Warunkiem formalnym do uzyskania kategorii uniwersytetu, jest posiadanie ocen B+ (lub wyżej) w minimum 6 dyscyplinach naukowych z 3 dziedzin. W ostatniej ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021, której poddana była Federacja Naukowa WSB-DSW (do której poznańska uczelnia należy), przyznano aż 5 kategorii A i 3 kategorie B+, co stworzyło podstawy do złożenia wniosku o zmianę kategorii na uniwersytet do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tym samym wszystkie uczelnie należące do Federacji zyskały również prawo do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w 8 dyscyplinach naukowych.

– Stawiamy na nieustający rozwój. Zmiana zarówno kategorii ze szkoły wyższej na uniwersytet, jak i nazwy to ogromne wyzwanie. Ale takie wyzwanie, które niesie wielką radość i dumę. Uniwersytet to dla całej naszej społeczności akademickiej potwierdzenie jakości codziennej pracy i przypieczętowanie tego, że obrana przez nas od początku filozofia działania ma sens. To nas utwierdza w przekonaniu, że można w nowoczesny sposób, z pasją i radością, tworzyć uczelnię niepubliczną, odnosić sukcesy i stale rozwijać się w oparciu o solidne, mocne fundamenty i przyświecające nam wartości: praktyczność i przyjazność. A naszym drogowskazem na tej drodze będzie nowa nazwa – Merito – powiedział dr hab. Ryszard Sowiński, prof. UWSB Merito, rektor uniwersytetu.

Obecnie w ofercie poznańskiego Uniwersytetu WSB Merito znajduje się 13 kierunków studiów I stopnia, w tym m.in. zarządzanie, marketing i sprzedaż, logistyka, informatyka. Ponadto uczelnia prowadzi jednolite studia magisterskie na kierunku prawo oraz psychologia, a także 9 kierunków studiów uzupełniających magisterskich, ponad 140 kierunków studiów podyplomowych oraz studia MBA. Oferta uczelni obejmuje również kierunki anglojęzyczne, takie jak computer science, business engineering, international trade.

– Zmieniamy nazwę, ale nasze wartości pozostają niezmienne. Zostaje z nami rozpoznawalny skrót WSB, zostaje praktyczne kształcenie i organizacja studiów, która umożliwia łączenie nauki z pracą. Niezwykle ważne są dla nas też w dalszym ciągu relacje z otoczeniem. Jesteśmy uniwersytetem przedsiębiorczym, czyli takim, który koncentruje się na potrzebach współczesnego, dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Stawiamy na interdyscyplinarność oraz przekazywanie praktycznej wiedzy i umiejętności. Studenci i ich potrzeby niezmiennie są dla nas najważniejsze – dodaje rektor.

W tej chwili w tej prywatnej poznańskiej uczelni kształci ponad 14 tys. studentów i od lat jest najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną w Wielkopolsce. Wyższa Szkoły Bankowe w innych miastach – w Gdańsku, Toruniu i Wrocławiu wraz z filiami, również zmieniły się 3 kwietnia na uniwersytety. Razem z działającą w Warszawie Uczelnią WSB Merito tworzą największą grupę uczelni niepublicznych w Polsce. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu powstała w 1994 roku.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl