Poznań w weekend. Gdzie warto być?

Festiwal Dobrego Smaku, koncerty i zabawy dla dzieci. Jakie atrakcje czekają poznaniaków w najbliższy, długi weekend?

Długi sierpniowy weekend rozpocznie się już w piątek

Bo o godzinie 12:00 ruszył Jarmark Dobrego Smaku. Ze względu na remont Starego Rynku, tegoroczną edycję nazwano „edycją lajt”, a odbywa się ona na Placu Kolegiackim. Mieszkańcy będą mogli spróbować lokalnych smaków, wziąć udział w koncertach i atrakcjach muzycznych, a także konkursie nalewek. Wstęp jest bezpłatny, a jarmark potrwa do 15 sierpnia.

O 13:00 Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela oferuje bezpłatny spacer historyczny „Śladami Walk o Fort Winiary”. Dorośli i dzieci będą mieli niepowtarzalną okazję, by zwiedzić wnętrza wybranych eksponatów z kolekcji muzeum. Natomiast o godzinie 18:00, w Centrum Kultury Zamek odbędzie się spacer z przewodnikiem po najważniejszych miejscach w obiekcie. Wieczorem, od 20:00 Stowarzyszenie Ars Latrans zaprosi wszystkich na koncerty w ramach projektu pt.,,Sztuka Miłości”.

W sobotę koncerty, bajki i kryminalne zagadki

W sobotę 13 sierpnia, ukraińscy aktorzy z Art Fraction Foundation opowiedzą historię o przygodach Zajączka, Lisiczki i Niedźwiadka. Publiczność (sugerowany wiek to 1-5 lat) będzie mogła zaangażować się w przedstawienie, bawiąc się, śpiewając, a nawet tańcząc na Scenie nad Rusałką w godzinach 11:00 i 13:00. Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego dnia jest także spotkanie z cyklu „Kryminalny Poznań”. Przewodnicy opowiedzą o ciemnych zaułkach miasta, oszustach i złodziejach. Osoby powyżej 16. roku życia mogą bezpłatnie wziąć udział w spacerze, który rozpocznie o godzinie 10:00 się przy Krzyżu Chwaliszewskim (plac Międzymoście).

Wieczorem, o godzinie 19:00 na ul. Filipińskiej zagra zespół Retrospekcja, który na co dzień porusza się w klimatach swingu i polskiego 20-lecia międzywojennego. Tym razem zaprezentują repertuar czerpiący z polskiej tradycji i folkloru. Zagrają utwory ludowe w nieludzkiej stylistyce, na pierwszym planie stawiając oczywiście tęskną, słowiańską duszę.

Niedzielne spacery

Niedziela powita poznaniaków przechadzką z przewodnikiem po Chwaliszewie, pt. „Kino, kawiarnia i spacer…”. O godzinie 10:00 na uczestników czeka oprowadzanie po wystawach fotografii, projekcja filmowa oraz poczęstunek przygotowany przez lokalne kawiarnie i restauracje. Na Plaży Wilda Eco Village, o 12:00 dla najmłodszych mieszkańców przygotowano animacje. Wśród nich zabawy z chustą Klanza, brokatowe bajkowe tatuaże, wielkie bańki mydlane, quiz z nagrodami i wiele innych.

Także o 12:00, z Bramy Poznania ruszy kolorowa parada rowerów – „Rzeka Rowerów”. Uczestnicy przejadą przez centrum miasta, następnie Wartostradą dotrą nad brzeg Cybiny pod Bramę Poznania na rodzinny piknik. Na miejscu będzie czekać mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku z różnymi zainteresowaniami. Trasa rowerowa będzie liczyć ok. 6 km.

W tym tygodniu weekend trwa aż do poniedziałku

15 sierpnia o 16:00, swoją poznańską odsłonę rozpocznie XX Światowy Przeglądu Folkloru „Integracje”. Wystąpi podczas niego ponad trzystu tancerzy i muzyków z różnych zakątków świata, którzy zaprezentują swoje możliwości na scenie w parku Wilsona. Po każdym występie grupy poprowadzą krótkie warsztaty, na których będzie można nauczyć się podstawowych kroków tanecznych lub elementów zabaw z całego świata.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl