Poznań upamiętni pierwszy w PRL strajk generalny. Wyróżnione zostaną osoby, które świadczą o wartościach, szerzonych przez protestujących robotników Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielski. Gala konkursu już za tydzień, 27 czerwca.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości jest organizatorem konkursu STUKOT’56. wyłoni osoby, które swoimi działaniami oraz dokonaniami przedstawiają wartości, o które walczyli protestujący robotnicy w czerwcu 1956 roku. Nazwa konkursu nawiązuje do dźwięków drewnianych chodaków, w których chodzili protestujący.
Nazwa jest nieprzypadkowa, we wspomnieniach bohaterów czerwca 1956 roku wielokrotnie się ona przewija. Chodzi o stukot drewniaków, które mieli na sobie robotnicy poznańskiego Ceglorza. Po poznańsku one się nazywają okuloki. Stały się one inspiracją dla poznańskiego artysty rzeźbiarza, Romana Kosmali, który stworzył przepiękną statuetkę – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Kapituła konkursu wyróżni laureatów w trzech kategoriach. Dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną przyznana zostanie nagroda “O Boga”. “Za wolność” to wyróżnienie dla osoby walczącej i zasłużonej w walce o wolność. Natomiast “Prawo i chleb” to nagroda dla tych, którzy życie poświęcają walce o godność potrzebujących.
Gala konkursu odbędzie się na Międzynarodowych Tragach Poznańskich. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Targi mają swój duży udział w proteście. To tam z zakrwawioną flagą weszli protestujący robotnicy. Uwiecznili ich wtedy fotoreporterzy, którzy z zagranicy zjechali się na poznańskie targi.
W kapitule konkursu zasiądzie łącznie 9 osób. Na jej czele znajdzie się Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Nagrody zostaną wręczone 27 czerwca, dzień przed rocznicą Poznańskiego Czerwca. Pomysłodawczynią konkursu jest posłanka Jadwiga Emilewicz. Honorowy patronat wydarzenia objął Rzecznik Praw Obywatelskich.