Zarządzenie zobowiązuje urzędników do używania prostego i klarownego języka w komunikacji z mieszkańcami. Wszystko po to, aby każdy odbiorca bez trudności mógł zrozumieć urzędnicze pisma.
Urząd Miasta Poznania
Język urzędowy często bywa trudny do zrozumienia, co może powodować problemy dla mieszkańców. W odpowiedzi na te trudności, prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podpisał zarządzenie, które wprowadza obowiązek stosowania prostego języka w urzędowych dokumentach.
Od teraz pracownicy urzędu muszą przede wszystkim dbać o to, by każdy odbiorca zrozumiał otrzymane pismo bez wysiłku, już przy pierwszym przeczytaniu. Aby osiągnąć ten cel, twórcy tekstów powinni stosować kilka kluczowych zasad prostego języka. Te zasady wymagają, aby dokumenty były zwięzłe, precyzyjne, logiczne, bezpośrednie, poprawne, zrozumiałe i włączające.
– Zarządzenie jednoznacznie określa, w przypadku jakich dokumentów urzędnicy powinni stosować zasady prostego języka oraz co to właściwie oznacza- informuje Miasto Poznań.
Rozporządzenie kładzie nacisk nie tylko na stosowanie prostego języka, ale również na zwiększenie dostępności treści publikowanych na miejskim portalu poznan.pl.
Duże zmiany w urzędzie
W ramach nowego rozporządzenia, w każdym wydziale i biurze urzędu wyznaczeni zostaną liderzy odpowiedzialni za nadzór nad językiem używanym w dokumentach urzędowych. Ich zadaniem będzie nie tylko ocena, które pisma wymagają uproszczenia, ale także sprawdzenie, czy ich treść jest zrozumiała i przystępna dla odbiorców.
Dodatkowo aby ułatwić te zadanie pracownikom urzędu eksperci językowi w tym specjaliści z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przygotowali specjalne materiały z których każdy z nich może skorzystać.
Nowe narzędzie
Nowym rozwiązaniem jest również narzędzie „Proste Pismo”, opracowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Służy ono jako baza gotowych, uproszczonych tekstów, z których każdy urzędnik będzie mógł korzystać przy tworzeniu dokumentów.
Narzędzie wyposażono także w moduł sztucznej inteligencji, który oferuje pomoc w upraszczaniu tekstów. AI automatycznie proponuje, jak przeredagować dokument, by był zgodny z zasadami prostego języka.