11 listopada to dla poznaniaków również regionalna okazja do świętowania. W Dniu Świętego Marcina oprócz kultowych rogali z białym makiem będzie można zjeść gęsinę przygotowaną na wiele sposobów.
W menu m.in. pierogi z gęsiną, pasztety czy tradycyjne gęsie pipki. Przysmaki z mięsa będą serwowane w ramach akcji promocyjnej „Gęsina na Imieninach”. W najbliższy poniedziałek tradycja świętomarcińska połączy się z niepodległościową.
fot. wPoznaniu.pl
Na ulicy Święty Marcin stanie Gęsia Scena Kulinarna, gdzie oprócz pokazów będzie można degustować potrawy z gęsi. W Gęsiej Zagrodzie zaplanowano liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Natomiast Gęsia Wszechnica będzie punktem, w którym specjaliści opowiedzą więcej o zaletach gęsiny i dadzą porady dietetyczne.
– Impreza będzie promowała polskie rasy gęsi. Tradycja hodowli gęsi w Polsce jest bardzo stara i sięga XVI wieku. Natomiast dopiero w XIX wieku gęsina stała się bardziej popularna. Jest wiele ras gęsi, które są zalecane ze względu na ich wartości odżywcze. Mięso gęsi to przeze wszystkim wartościowe białko i dobre źródło tłuszczu. Chcę zwrócić uwagę na dobry profil kwasów tłuszczowych. Chodzi o przewagę nienasyconych nad nasyconymi. Gęsina to również źródło witamin z grypy B – mówi doktor Bożena Grześ z UPP.
Podczas serca imprezy, czyli Korowodu Świętomarcińskiego również nie zabraknie gęsiego akcentu. Przemarsz rozpocznie się o godzinie 13:00, a na platformie staną m.in. kucharze i uczniowie stół gastronomicznych. Towarzyszyć im będzie zespół Brass.
fot. wPoznaniu.pl