We wtorek, 17 września wyruszył pierwszy konwój z pomocą w postaci łóżek polowych, materacy, koców, śpiworów, nowej odzieży, ręczników i pakietów higienicznych. Trzy busy zapełnione darami wyjechały do Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kłodzku.
Caritas Poznań pomaga powodzianom. Razem z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, Miastem Poznań, Grupą MTP oraz prywatnymi darczyńcami przygotowali kilka form pomocy, do której może włączyć się każdy.
- Zbiórka finansowa na stronie https://caritaspoznan.pl/akcje/pomoc-dla-powodzian-w-polsce
- Możliwość wsparcia hurtowymi ilościami przez firmy. Potrzebne są osuszacze, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności.
- Zbiórka rzeczowa – można przywozić:
- wodę butelkowaną,
- żywność o długim terminie ważności,
- artykuły higieniczne, środki chemiczne,- nowe: ręczniki, koce, śpiwory,
- power banki, ładowarki, latarki i baterie
- nowe kalosze, łopaty, rękawice gumowe,
- artykuły higieniczne, środki chemiczne.
Gdzie zostawić dary?
Punkt odbioru znajduje się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznań Congres Center. Wjazd bramą nr 11 od ul. Głogowskiej, godziny przyjmowania 10-12 i 18-20 w dniach od wtorku do piątku (17-20 września).
Pracownicy poznańskiej Caritas proszą o nie przywożenie artykułów spoza listy, w szczególności używanej odzieży.
Polskę, Czechy i Austrię nawiedziły powodzie. Polski rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na obszarze części województw opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. To trzeci stan nadzwyczajny wprowadzony w naszym kraju po 1945 r. (wcześniejsze to 13 grudnia 1981 r. i 2 września 2021 r.). Stanu klęski nie ogłoszono w czasie pandemii COVID-19, czy poprzednich powodzi (1997 r. i 2010 r.). Stan klęski żywiołowej można wprowadzić na nie dłużej niż 30 dni.
Czytaj też: Tego dnia tramwajem i pociągiem będzie można pojechać za darmo