Wyjątkowe znalezisko. Odkryli relikty kuchni królewskiej

Muzeum Sztuk Użytkowych chwali się nowymi znaleziskami. Archeolodzy odkryli m.in. relikty kuchni królewskiej, która może być datowana nawet na XV wiek. Oznacza to, że może być starsza od kuchni Zamku Królewskiego na Wawelu!

Choć przez wielu prześmiewczo nazywany jest Zamkiem Gargamela, tak naprawdę skrywa ciekawą historię, którą badacze odkrywają do dziś. W Zamku Królewskim w Poznaniu mieści się siedziba Muzeum Sztuk Użytkowych. W listopadzie będzie można poznać ciekawostki nieznane dotychczas mieszkańcom miasta.

fot. Łukasz Gdak

Badania archeologiczne na Wzgórzu Przemysła wznowiono po 20-letniej przerwie. Efektem prac wykonanych w 2023 i 2024 są liczne znaleziska. Badania odbywały m.in. we wnętrzu pracowni mieszczącej się w piwnicach, a także obok południowej i zachodniej części murów. Badacze odkryli relikty kuchni królewskiej, które będzie można zobaczyć już w listopadzie. Zwiedzający obejrzą m.in. zabytkowe kafle. Znaleziska są dowodem na to, że w poznańskiej kuchni gotowano wcześniej niż na Wawelu. Jeden z kafli piecowych przedstawia mękę św. Stanisława, patrona Polski. Kafel datowany jest na XV wiek i nie ma swojego odpowiednika w kraju. To nie wszystko, osobną grupą znalezisk są militaria z różnych okresów, np. kusze, fragmenty włóczni, a nawet kamienna kula użyta w trakcie potopu szwedzkiego.

fot. Łukasz Gdak

Wydarzenia w Zamku Przemysła

Muzealnicy zachęcają do odwiedzin już 7 listopada. O godzinie 17:00 rozpocznie się wykład prof. dr hab. Grzegorza Rachlewicza „W laboratorium i w terenie, czyli badania poznańskich geografów”, z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „Sto na 5”. Wystawa ta organizowana jest z okazji 106-lecia Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 9 do 11 listopada Muzeum będzie prezentowało film dokumentalny o Zamku Królewskim w Poznaniu. Natomiast w piątek, 15 listopada będzie można przenieść się do świata sztuki animacji japońskiej. Mowa oczywiście o kultowym Studiu Ghibli. Dorośli i młodzież od 15 roku życia będą mogli wziąć udział w spotkaniu „Fantastyczne style. Baśniowe Studio Ghibli. Przestworza Japonii”. To nie wszystkie listopadowe wydarzenia. Pełna lista atrakcji dostępna jest na stronie Muzeum.

W planach są pokazy i wystawy w niższych niż zazwyczaj cenach. Dorośli będą mogli zwiedzać za 5 złotych, a dzieci i młodzież za symboliczną złotówkę.

Czytaj także: Słodkie rury. Jaka jest historia tego poznańskiego przysmaku?

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl