Tak wynika z niezależnego rankingu przeprowadzonego przez dziennikarzy Gazety Wyborczej. W zestawieniu ekomiast Poznań znalazł się na 1. miejscu przed Warszawą i Gdańskiem.
Tworząc ranking dziennikarze badali m.in. to, ile procent budżetu miasta przeznaczają na transport i zieleń, ile w nich jest parków i skwerów i jak wygląda segregacja odpadów. Pod lupę wzięli też politykę rowerową, w tym m.in. liczbę stacji roweru miejskiego oraz poziom zanieczyszczeń i programy związane z ograniczaniem smogu.
Dane, na których opierali się twórcy zestawienia, pochodziły z GUS, budżetów miast i raportów inspekcji ochrony środowiska. Informacje dotyczące dróg rowerowych pochodziły z serwisu wRower.pl, a te dotyczące budżetu obywatelskiego – ze strony Budzetyobywatelskie.pl. Dodatkowe punkty przyznawane były za liczbę mieszkańców, którzy popierają ograniczenie ruchu w centrum.
W każdej z kategorii można było zdobyć od zera do maksymalnie do trzech punktów. Wynik Poznania jest bardzo równy: w żadnej z rubryk miasto nie dostało zera, najczęściej powtarzającym się wynikiem były 2 punkty.
Maksymalną liczbę punktów miasto dostało za inwestycje w transport zbiorowy.
(ra)