Poznań ma nowe drogi i skwer Wodeckiego. Ulica „Śpiewu ptaków” i nie tylko

Radni miejscy zaakceptowali wszystkie projekty uchwał zmieniające nazwy ulic w Poznaniu. Sprawdź, jak brzmią i gdzie się znajdują nowe ulice.

Nowe nazwy przyjęto na wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania – 9 lipca.

Skwer Zbigniewa Wodeckiego

Skwer położony jest w rejonie ulic: Jana Pawła II, Pleszewskiej i Zygmunta Warczygłowy. Zlokalizowany w rejonie, w którym funkcjonuje nazewnictwo upamiętniające m.in. muzyków. Zbigniew Stanisław Wodecki to polski piosenkarz, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, prezenter telewizyjny. Urodził się 6 maja 1950 r. w Krakowie. W latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk podczas tras koncertowych. Jako piosenkarz zadebiutował w 1972 r. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając wówczas nagrodę za debiut.

Zbigniew Wodecki a Poznań

W 1978 r. trafił na kilka lat do Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, prowadzonej przez Zbigniewa Górnego. Zaczął też występować w kabaretowych programach Zenona Laskowika. W 1985 r. wypromował przebój „Chałupy Welcome to”. Do jego innych przebojów zaliczyć można „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Z tobą chcę oglądać świat” (duet ze Zdzisławą Sośnicką), „Zacznij od Bacha”, „Izolda” „Opowiadaj mi tak” oraz tytułową piosenkę do serialu animowanego dla najmłodszych pt. „Pszczółka Maja”. Zmarł 22 maja 2017 r. w Warszawie. Pochowano go na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Skwer Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania

Znajduje się on w rejonie ulic Działowej, Święty Wojciech i Księcia Józefa. Na jego terenie, w pobliżu wejścia na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, ustanowiono kamień upamiętniający stulecie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania (TMMP) tonajstarsze towarzystwo kulturalne działające w Poznaniu. Założone 14 grudnia 1922 r. jako społeczne forum wspierania miejskich inicjatyw, a inicjatorami byli prezydent Poznania Cyryl Ratajski oraz Zygmunt Zaleski dyrektor Urzędu Statystycznego. Jednak początki Towarzystwa sięgają 1913 r. i były związane z działającym już w Poznaniu Towarzystwem Krajoznawczym, w ramach którego powołano Sekcję Miłośników Miasta Poznania. Zadaniem Sekcji była troska o polskie pomniki oraz oprowadzanie wycieczek po mieście. Powstałe następnie Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania zajmowało się szerzeniem wiedzy o Poznaniu.

Nowe ulice

Ulica Kawaleryjska odchodzi od od ul. Jana Matejki. Natomiast nazwę Szwadronowa nadano drodze zlokalizowanej w rejonie ul. Ułańskiej i ul. Grunwaldzkiej. Ulica położona jest w rejonie, gdzie w latach 80. XIX wieku powstały koszary, a w okresie międzywojennym stacjonował 15. Pułk Ułanów Poznańskich. Proponowana nazwa uwzględnia zatem tradycje nazewnicze oraz zapewnia jednolity charakter nazewnictwa w tym rejonie miasta. Ulica Pośród Drzew znajdzie się w rejonie ul. Polickiej i Ławica. Droga przeznaczona do nazwania przylega do zadrzewionego terenu. Proponowana dla niej nazwa nawiązuje, więc do sposobu zagospodarowania tego terenu. Ulica Śpiewu Ptaków to droga wewnętrzna w rejonie ulic Witnickiej i Lubniewickiej. Droga położona jest w rejonie, gdzie będą funkcjonowały także inne nazwy nawiązujące do środowiska przyrodniczego.

Czytaj też: Poznańskie koziołki wracają na ratusz. Przerwa trwała wiele tygodni

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl