ENEA zaproponowała miastu cenę za prąd. Z ogromną podwyżką

Do urzędu miasta trafiła jedyna oferta w przetargu na dostawę energii dla Poznania. Tak jak poprzednio, stawka zaoferowana przez spółkę Enea S. A. jest znacznie wyższa niż w ubiegłym roku.

JEST TANIEJ, ALE WCIĄŻ DROGO

Aktualna umowa na dostawę energii dla Poznania i podległych podmiotów obowiązuje do końca grudnia. Miasto unieważniło pierwszy przetarg na dostawę prądu w 2023 roku ponieważ cena zaproponowana przez dostawcę była zbyt wysoka, prezydent Jaśkowiak mówił wówczas o spekulacyjnych kwotach. Nowy przetarg przyniósł poprawę i stawka zaproponowana przez państwową spółkę Enea jest już niższa.

Według oferty, którą miasto otrzymało na z początku jesieni, cena za prąd wyniosłaby 2700 złotych za MWh. Nowa stawka, którą Enea S.A. przedstawiło miastu w drugim przetargu, wynosi 1600 złotych za MWh, to znacznie mniej niż spółka proponowała we wrześniu jednak podwyżka wyniosłaby niemal 300 procent. Według umowy, która obowiązuje do końca 2022 roku jest to nieco ponad 570 złotych.

hotel dla psów w Poznaniu

USTAWOWE WSPARCIE

Władze miasta zapowiadają, że Poznań będzie ubiegał się o wsparcie ze środków rządowych. Według ustawy stawka za 1 MWh w 2023 roku nie może przekraczać 785 złotych. W przypadku oferty Enei ten limit jest przekroczony o niemal 900 złotych.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl